V Banskej Bystrici hrozí, že zatvoria novú autobusovú stanicu: Mesto spravilo nečakaný krok

Autobusová stanica v Banskej Bystrici.
Zdroj: TASR

Dôvodom je, že mesto neodkúpi jej dopravnú časť.

Pred pár mesiacmi ju otvorili, dnes hrozí, že ju zatvoria! Zmätky okolo autobusovej stanice v Banskej Bystrici pokračujú. Investor ju prevádzkovať nechce a mesto odstúpilo od kúpnej zmluvy.

A dôvod? Mesto ju napriek pôvodnému zámeru kúpiť nechce. "Pri záverečných rokovaniach ale investor pripustil, že ju nemusíme kúpiť, tak sme to zvážili a rozhodli sa, že ak je stanica dokončená, nie je taký tlak, aby sme ju vlastnili," povedal viceprimátor.

Magistrát mal pritom predbežne schválený zhruba štvormiliónový úver, teraz hovoria, že  ušetria. Počas výstavby stanice vraj pôsobili ako garant celého projektu. Vysvetľujú to takto.

"Keby mesto Banská Bystrica nebolo vstúpilo do projektu, investor sa chcel zbaliť a odísť, dodnes by sme toho strašiaka tu mali, bolo to teda absolútne kľúčové," uviedol viceprimátor.

Investor ale vraví, že prevádzkovať stanicu jednoducho nechce. Aktuálne rokuje s viacerými prepravcami, ale zároveň hovorí, že ak urýchlene nového prevádzkovateľa nenájde, tento priestor jednoducho zatvorí.

"Spoločnosť PRIMUM nepodniká v oblasti autobusovej prepravy, nevlastní žiadne autobusy ani nedisponuje licenciou na autobusovú prepravu, z tohto dôvodu ani nemôže autobusovú stanicu prevádzkovať," hovoril investor.

"Počas týchto týždňov prevádzkuje stanicu na základe zmluvy dopravný podnik mesta," dodal viceprimátor.

"Pokiaľ sa však urýchlene nenájde iný prevádzkovateľ a Dopravný podnik Banská Bystrica nájomnú zmluvu nepredĺži, autobusová stanica bude, z vyššie uvedených dôvodov, od 1.2.2018 uzavretá," uviedol investor.

Magistrát sa tohto neobáva, argumentuje územným plánom. V ňom stojí, že musí byť zachovaná dopravná funkcia tohto miesta. Nedostavaná budova autobusovej stanice desiatky rokov chátrala a Banskobystričania ju prezývali aj strašidlom. Po jej otvorení sa zas zabávali na zvláštnom anglickoslovenskom názve - Vlak- Bus- Shopping Center.

Pozrite si reportáž, ktorú pripravila Martina Kašiarová.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Autobusová stanica

Dôležité udalosti