Ľudí odkázaných na sociálne dávky ubúda: Mapa chudoby sa ale nemení

rekonstrukcia vrazdy_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Rimavská Sobota, Revúca, Gelnica a Rožňava sa ale z mapy chudobných okresov nedostali.

Ľudí odkázaných na sociálne dávky je menej. Napriek tomu, z chudoby sa stále nedarí dostať niektorým okresom na východe Slovenska. Štát chce preto ľudí finančne motivovať. Tak, aby sa im pracovať oplatilo.

Zobrali pracovnú ponuku, ktorá prišla a dostali sa z finančnej tiesne. Aj preto bolo koncom minulého roka odkázaných na dávky v hmotnej núdzi iba menej ako 78-tisíc ľudí.

Rimavská Sobota, Revúca, Gelnica a Rožňava sa ale z mapy chudobných okresov nedostali. Práve tam je najviac ľudí, ktorí už dlhodobo žijú v skromných podmienkach.

Starosta malej dedinky Nižná Slaná z rožňavského okresu vysvetľuje, že problémy sa začali ešte v roku 2008, keď zatvorili v dedine poslednú železo-rudnú baňu na Slovensku. Tisíce rodín tak prišli o živobytie.

Štát teraz chce v najchudobnejších okresoch ľudí finančne motivovať. Ak si teraz nájde nezamestnaný prácu, mesačne si môže prilepšiť o stovky eur, a práve to by ho malo vraj prinútiť, aby v práci aj vydržal.

Minimálna mzda sa pre tento rok zvýšila na 480 eur v hrubom. Ak si teda nezamestnaný nájde robotu aspoň za minimálnu mzdu, okrem dávky v hmotnej núdzi k nej dostane prvý polrok ešte aj osobitný príspevok vo výške 126 eur. A takto jeho príjem presiahne 500 eurovú hranicu.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Motivácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.