Domáce

K "vojne" vraj ženie Ukrajinu miliardár. Ukrajinský

Rinat Achmetov
Zdroj: TASR

Jeho majetok údajne presahuje hodnotu 15 miliárd dolárov.

Už dlhšie sa špekuluje, kto vyvoláva protestné akcie na východe Ukrajiny, počas ktorých ozbrojenci obsadili niektoré štátne objekty.

Názory, že provokácie podporuje Moskva, narážajú na tvrdenia, že obsadením ďalších oblastí Ukrajiny by získala akurát množstvo problémov a milióny chudobných ľudí (slabnúca ruská ekonomika pri tom už musí dotovať Krym).

Karel Svoboda z Inštitútu medzinárodných štúdií Univerzity Karlovej v Prahe poukázal na to, že za nepokojmi môže byť ukrajinský miliardár Rinat Achmetov.

"Je verejným tajomstvom, že kľúčovú úlohu v súčasných protestoch hrá Rinat Achmetov," napísal na ihned.cz.

Napriek dojmu, že ide o masové akcie, väčšina obyvateľstva sa podľa Svobodu stavia k protestom rezervovane.

Cieľom nátlaku nie je vojna, ale snaha upozorniť Kyjev, myslí si Svoboda. Achmetovov biznis je totiž do veľkej miery postavený na dotáciách a nízkej cene plynu.

Plyn už medzičasom Rusi zdražili a ani dotácie na podporu baníctva či priemyselnej výroby v krachujúcej krajine zrejme neostanú bez zmeny.

"Pre Achmetova by odklon od Ruska priniesol určite obmedzenie dotácií, tak z Moskvy, ako aj z Kyjeva, a ohrozenie jeho biznisu. Upozorňovaním na nespokojnosť obyvateľstva len dáva najavo, že súčasná vláda ho nemôže ignorovať úplne," dodal Svoboda.

Ukrajinskej armáde sa podľa posledných informácií vo viacerých miestach podarilo prevziať kontrolu na územím. Obávaný moment, že by sa na pomoc separatistom vydalo Rusko, zatiaľ nenastal.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Zdroj: TASR
 

Zdroj: hks.re

BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti