Známy český výrobca minerálky chce zálohovať PET fľaše

vlaky.jpg
Zdroj: Mikadun/shutterstock.com

Prvé výsledky analýzy by mali byť známe o pár mesiacov.

Najväčší stredoeurópsky výrobca minerálnych a pramenitých vôd Karlovarské minerálne vody analyzujú možnosť zavedenia vratných PET obalov. Na zámere spolupracujú s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky a českou vysokou školou chcemickotechnologickou, informuje portál idnes.cz.

Tím teraz skúma, ako by zálohový systém mohol vyzerať. Prvé výsledky budú známe v máji. Inšpiráciu hľadajú odborníci v zahraničí.

V mnohých európskych krajinách je bežné, že za nápoje v PET fľašiach zákazníci v obchode platia zálohu. Tú im vrátia pri odovzdaní fľaše a obal sa zošrotuje v automate, ktorý je umiestnený v samoobsluhe alebo kdekoľvek inde. Opätovné plnenie PET fliaš nie je možné z hygienických dôvodov.

Pozrite si archívnu reportáž o škodlivosti opätovného plnenia PET fliaš.

Systém už využíva mnoho európskych krajín, napríklad v Nemecku, Škandinávii, Chorvátsku, Holandsku, na Islande, v Estónsku alebo Litve.

Plán je iba na začiatku a nie je jasné, akú zálohu by ľudia v Česku mohli platiť. "V princípe môžeme povedať, že výška zálohy by mala byť dostatočná na to, aby spotrebiteľov motivovala," reagovala firma pre český portál. Rádovo by mohlo ísť o jednotky Kč.

Zálohy za PET fľaše v zahraničí

V zahraničí sa depozit pohybuje od centov až po desiatky centov. V Chorvátsku je to 0,066 eur, Nemecku 0,25 eur.

V niektorých krajinách sa záloha odvíja od objemu fľaše. Čím väčšia, tým viac vám vrátia, napríklad vo Fínsku je to od 10 do 40 centov.  V Kanade od 2,5 do 5 centov, ale zákazník späť dostanie iba polovicu zálohy. Zvyšok ide do fondu pre životné prostredie. Svoj systém sa má aj USA, Austrália alebo iné krajiny.

Český výrobca verí, že systém pre efektívnejšiu recykláciu platov si môžu osvojiť aj ďalší producenti nápojov.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PET fľaša

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.