Tím Gorila opäť vyšetruje fiktívnych darcov SDKÚ, potvrdila to aj prokuratúra

Mikuláš Dzurinda
Mikuláš Dzurinda Zdroj: TASR

V súčasnosti nie je obvinená žiadna osoba.

Polícia obnovila takmer 14 rokov starú kauzu. Tím Gorila začal trestné stíhanie pre skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie v súvislosti s fiktívnymi darmi pre politickú stranu SDKÚ.

Informuje dennikn.sk na svojom webe. Potvrdil im to jeden z bývalých členov unionistov Milan Kňažko, ktorý má v stredu  vypovedať pred vyšetrovateľom. Prípad, na ktorý v roku 2004 upozornila Aliancia Fair-Play, otvorila polícia znovu po takmer dvanástich rokoch.


Aliancia Fair-Play zistila, že na zoznamoch sponzorov SDKÚ za roky 2000, 2001 a 2002 sa nachádzajú nepravdivé údaje. Aliancia preverila niekoľko desiatok darcov, siedmi z nich pritom potvrdili, že síce figurujú v zozname, SDKÚ však žiadne peniaze nedali.

Kauza vtedy významne ovplyvnila prezidentské voľby na Slovensku. Za SDKÚ kandidoval dnešný europoslanec Eduard Kukan, ktorý sa nedostal do 2. kola. Ľudia sa napokon rozhodovali medzi Ivanom Gašparovičom a Vladimírom Mečiarom. Kauzu odhalila Alianca fair-play, ktorá na ňu chcela upozorniť až po voľbách, no tri dni pred nimi tak urobil Nový Čas.

Celková suma, ktorú strana dostala od sponzorov, vtedy presahovala poldruha milióna korún. Najnižší sponzorský príspevok je 5 000 a najvyšší 60-tisíc korún. Niektorí z údajných sponzorov denníku popreli, že by strane poskytli akékoľvek prostriedky.

Prokuratúra reaguje

Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová pre TV Markíza potvrdila, že vlani v prípade začala prokuratúra trestné stíhanie vo veci legalizácie príjmu z trestnej činnosti a skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie v súvislosti s financovaním politickej strany SDKÚ.

"V súčasnosti nie je obvinená žiadna osoba. Vec je v počiatočnom štádiu, vykonávajú sa procesné úkony. Z dôvodu taktiky vyšetrovania sa nebudeme v súčasnosti vyjadrovať k ďalším otázkam," napísala v reakcii na našu otázku.

BRATISLAVA/dennikn.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mikuláš Dzurinda

Dôležité udalosti