V týchto piatich mestách od februára nejazdí sanitka s lekárom

Má ísť o šetriace opatrenie.

Ministerstvo zdravotníctva ide rušiť stanice rýchlej lekárskej pomoci. Od štvrtka (1.2.) bude k pacientom v piatich slovenských mestách chodiť sanitka bez lekára - budú v nej len zdravotní záchranári. Má ísť o šetriace opatrenie. Čosi podobné ministerstvo spravilo už v roku 2013, keď zrušilo 26 staníc rýchlej lekárskej pomoci.

Od začiatku februára boli zrušené stanice rýchlej lekárskej pomoci v Levoči, Tornali, Kysuckom Novom Meste, Sabinove a v Rajci. Okrem financií ale podľa šéfa slovenských záchranárov v zdravotníctve chýbajú aj lekári.

„Je nedostatok lekárov na Slovensku, ktorí do systému urgentnej zdravotnej starostlivosti neprichádzajú," uviedol František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

Pravdou je, že v Európe existujú krajiny, v ktorých už lekári na záchranke vôbec neslúžia. A slovenskí pacienti sa v prípade potreby lekára dočkajú. "Posádka bez lekára pôjde na výjazd, ak zhodnotí, že by ten daný stav potreboval, aby tam prišiel aj lekár, tak si ho zavolá cez operačné stredisko," vysvetlil Majerský.

Záchranári teda sľubujú zachovanie kvality zdravotníckej pomoci. Otázne je, či ich na to bude dostatok.


BRATISLAVA/TV MARKÍZA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zrušenie

Dôležité udalosti