Toto je mesto s najhorším vzduchom na Slovensku. Má pritom iba tritisíc obyvateľov

Bratislavský úrad práce.
Bratislavský úrad práce. Zdroj: TV Markíza

Prečo je to tak? Každý hľadá vinníka v tom druhom.

Mesto s najhorším vzduchom na Slovensku je podľa najnovších zistení Jelšava. A to aj napriek tomu, že má len niečo cez tritisíc obyvateľov. Lepšie sú na tom dokonca aj veľké mestá ako Banská bystrica či Nitra. Miestni to pripisujú priemyslu. O zlej životnej úrovni hovoria aj tunajší.

Z čoho pochádzajú namerané hodnoty, nikto presne nevie. Ľudia by však doma určite nemali páliť čokoľvek. Najmä nie plasty.

"Sú to tie látky, ktoré ujdu z lokálneho kúrenia domácnosti, potom je tam priemysel, doprava, diaľkové prenosy. To všetko sa tam napočítava, ale nikto to neanalyzuje," tvrdí starosta Jelšavy Milan Kolesár.

Obyvatelia sa sťažujú aj na zdravotné problémy. Obec vyzvala deti a starších ľudí, aby zbytočne nechodili von.

"Vlastne sme boli vyzvaní, aby sme dodržiavali určité opatrenia na ochranu zdravia detí. Tak sme obmedzili pohyb detí na čerstvom vzduchu v dopoludňajších hodinách," vysvetľuje riaditeľka základnej školy Viera Bardoňová.

Každý hľadá vinníka v tom druhom. "Odborníci, ktorí skúmajú ovzdušie a rôzne analýzy tvrdia, že je to z lokálnych kúrenísk. Naši občania tvrdia, že je to z neďalekého priemyslu pri spracovaní magnezitu," hovorí starosta.

"Smogová situácia, ktorá v meste Jelšava je, nesúvisí s prevádzkou firmy. Môžem to doložiť tým, že možný dosah na mesto Jelšavu má komín rotačných pecí, ktorý je dennodenne a nepretržite monitorovaný. Som presvedčený, že to, čo sa v Jelšave deje je súbeh zlých rozptylových podmienok a zlého lokálneho kúrenia, čiže lokálneho kúrenia s neekologickým palivom," tvrdí výrobný riaditeľ Slovenských magnezitových závodov Peter Košinár.

Pravdou však je, že za posledných desať rokov bolo prekročenie limitnej hodnoty zaznamenané iba počas vykurovacieho obdobia a prevádzka vo fabrike ide počas celého roka rovnomerne.


JELŠAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ovzdušie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.