Koniec našepkávaniu pri maturitách: Lubyová chystá zásadnú zmenu

Písomné maturity čakajú študentov o päť týždňov.

Koniec našepkávaniu maturantom. Ministerka školstva chce zmeniť pravidlá dozoru pri dôležitých písomkách. V každej triede by po novom mal dávať pozor aj učiteľ z inej školy, aby sa zabránilo pomáhaniu pri vypĺňaní maturitných úloh.

Podobný systém funguje pri testovaní deviatakov. Niektorí riaditelia škôl hovoria, že v školstve sú oveľa vážnejšie problémy, ktoré treba riešiť.

Radia učitelia pri maturitných písomkách? Študenti píšu slohovú prácu a potom test. Čaká ich to od 13. marca. Pýtali sme, či sa ich predchodcovia niekedy pochválili, že im pri teste učiteľ našepkal.

"Pri písomkách ani nie, skôr pri ústnych sa snažili nabádať študenta k odpovedi," povedal povedal jeden zo žiakov.

„Oni majú nejaké fígle ako naznačiť chybu, ktorú spravili, ale neviem, nehovorili mi presne," hovoril druhý z nich.

Oficiálne štatistiky odhaľujú viac. Vlani bolo podozrivých 34 škôl. Prišiel na to ústav, ktorý má testy na starosti. Školy preklepla inšpekcia. Ukázalo sa, že tá pomoc existovala vo všetkých prípadoch.

Pomoc je ťažké dokázať, aj keď náznaky sú jasné. Napríklad, keď študenti hromadne opravili správne odpovede na rovnako nesprávne. Niekde učiteľka slovenčiny vošla do triedy a nadiktovala žiakom správne odpovede. Alebo študenti, ktorí mali z predmetu štvorku, či prepadli, na teste prekvapili. Dosiahli v testovaní úroveň tak vysokú, že prekročili národný priemer.

Dnes na maturantov dohliada jeden domáci učiteľ. Z iných škôl sú predsedovia predmetových komisií, ktorí môžu triedu kedykoľvek skontrolovať. Po novom by mal byť dozor prísnejší. Ministerka Lubyová chce, aby fungoval ako pri testovaní deviatakov. V každej triede má byť aj učiteľ z inej školy.

Výber externých pedagógov, ktorí budú dohliadať na externú maturitu v inej škole, budú určovať odbory školstva pri okresných úradoch v každom kraji.

Písomné maturity čakajú študentov o päť týždňov. Je nepravdepodobné, že by sa sprísnenie dozoru dotklo aj ich.

Celkovo majú žiaci dosť veľký stres A tým, žeby obmenili učiteľov, môže to byť ešte viac.

Ministerstvo predpokladá, že zmena zákona by mohla platiť od roku 2019. 


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Maturanti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.