Tehotné ženy na urgente nebudú platiť desaťeurový poplatok, rozhodli poslanci

Mimoriadna schôdza parlamentu
Zdroj: TV Markíza

Zmena by mala platiť od polovice marca tohto roka.

Tehotné ženy budú na urgente v nemocnici oslobodené od poplatku, a to iba v súvislosti s tehotenstvom. Znamená to, že ak ho navštívia aj z dôvodu "planého poplachu", nezaplatia za ošetrenie desať eur. 

Takúto zmenu schválili v utorok poslanci v pléne cez pozmeňujúci návrh k zákonu o radiačnej ochrane. Platiť by mala od polovice marca tohto roka.

Pôvodný návrh ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) znel ale inak. Šéf rezortu najprv chcel, aby si tehotné pacientky pýtali zaplatených desať eur na urgente späť od svojej zdravotnej poisťovne. Po ohlasoch zo strany pacientskych organizácií, verejnosti a opozície však neskôr uznal, že "môže ísť o zbytočnú administratívu" a od tohto nápadu upustil.

"Úplne jednoducho. Všetky tehotné ženy budú na urgente bez poplatkov, vypočul som si mnohé názory a myslím, že je to správne. Ďakujem za podnety, dámy, zaslúžite si pokoj," napísal Drucker na Facebooku po vlne kritiky.

Do paragrafového znenia sa teda napokon dostala formulka, "že sa navrhuje zabezpečiť, aby bola tehotná poistenka oslobodená od úhrady pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby, a to pri akejkoľvek zmene jej zdravotného stavu v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom".

Diskusia o poplatku pre tehotné ženy sa rozprúdila po tom, čo sa na poplatok sťažoval na sociálnej sieti muž tehotnej ženy z Nitry. Ministerstvo zdravotníctva krátko po tom avizovalo, že tému úhrad na urgente opäť otvorí a doprecizujú sa podmienky pre gravidné pacientky.

Nová desaťeurová výška poplatku na urgentoch v nemocniciach platí od novembra minulého roka, dovtedy sa platili dve eurá. Takýto poplatok má odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém. Úhrada sa nemá týkať chorých, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Urgent

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.