Kontrola vo firme, ktorá sa stará o zimnú údržbu v Bratislave, bola vraj zmanipulovaná

bond_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Chýbajúci počet zamestnancov, ktorí mali byť v pohotovosti, mala firma nahradiť komparzom.

Kontrola vo firme, ktorá sa stará o zimnú údržbu v Bratislave, bola vraj zmanipulovaná

Kritika magistrátu a firmy, ktorá má na starosti zimnú údržbu Bratislavy v stredu nabrala aj iný rozmer. Skúška jej pripravenosti na kalamitu spred pár dní bola vraj zmanipulovaná.

Jej zamestnanec tvrdí, že spoločnosti dal už hodiny pred príchodom kontroly niekto vedieť, čo sa chystá.

Navyše vraj chýbajúci počet zamestnancov, ktorí mali byť v pohotovosti, nahradila firma komparzom.

Viac sa dozviete v reportáži Michala Hečka:


Mesto vyhlásilo tender na letnú a zimnú údržbu

Hlavné mesto vyhlásilo tender na letnú a zimnú údržbu komunikácií, údržbu dopravnej zelene a na nakladanie s odpadmi na svojom území. Súťaž sa týka poskytovania týchto služieb počas štyroch rokov, cena je odhadovaná na takmer 43 miliónov eur bez DPH (51,48 milióna eur s DPH).

Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ponuky je možné predkladať do 15. marca do 10.00 h.

V októbri tohto roka tak vyprší hlavnému mestu osemročná zmluva s doterajším realizátorom zimnej a letnej údržby - spoločnosťou A.R.K. technické služby. Hlavné mesto už avizovalo, že chce vykonávať letnú a zimnú údržbu komunikácií i cestnej zelene na území Bratislavy vlastným mestským podnikom. Vyhlásený tender má situáciu riešiť v preklenovacom období.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal to vysvetľuje tým, že založenie plánovaného mestského podniku bude finančne, logisticky i právne náročné a nepredpokladá, že sa to podarí vyriešiť do ukončenia zmluvy s terajším dodávateľom. S tým, ktorý vzíde z vyhlásenej súťaže, plánuje magistrát uzatvoriť na obdobie štyroch rokov rámcovú zmluvu.

"Rozsah objednávaných služieb od tohto externého dodávateľa bude klesať úmerne s tým, ako sa bude zvyšovať kapacita mesta vykonávať tieto činnosti vlastným komunálnym podnikom," vysvetlil primátor.

Pred samotným založením mestského podniku je podľa neho ešte potrebné dať si spraviť podnikateľský zámer a všetky kroky realizovať v spolupráci s mestským zastupiteľstvom, pretože iba ono je oprávnené rozhodovať o zriaďovaní či rušení mestských firiem. Poslanci by mali o tejto téme rokovať na februárovom zasadnutí.

V poslednom období zaznela na pôde zastupiteľstva ostrá kritika plnenia zmluvných záväzkov zo strany súčasného dodávateľa služby. Skupina poslancov tiež obviňuje magistrát, že primerane neobhajuje záujmy mesta.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti