Mimoriadne dramatická záchranná akcia pod Tatrami. Kravy sa topili vo vlastných výkaloch

Záchrana v Mengusovciach trvala pol dňa.

Mimoriadne dramatická záchranná akcia pod Tatrami. V hlavnej úlohe dobytok a v nasadení družstevníci a hasiči z dvoch staníc. V Mengusovciach sa v noci na stredu (7. 2.) prepadla podlaha pod kravami a tie uviazli po uši v hnoji. Dlhé hodiny hrozilo, že sa utopia vo vlastných výkaloch.

„Takýto zásah ja si za svoju kariéru osobne nepamätám, robím pri hasičoch 26 rokov, 27.-my a toto som ešte nezažil. Tak ale všetko je raz prvýkrát," povedal veliteľ zásahu hasičov z Popradu Rastislav Špiner.

Na družstve si spočiatku mysleli, že do šachty sa prepadla len jedna jalovica. Napokon zhrození zistili, že tam skončili až tri. Vysilený dobytok sa ale nevzdával. „Každý je bojovník, lebo je to pud sebazáchovy," vysvetlila zootechnička na farme Lýdia Madzíková.

Na farmu priamo z rokovania prichádza predseda družstva. V civile skáče do šachty a púšťa sa do záchrany. Hasič ho drží za golier, aby napokon neratovali aj jeho.

„Stalo sa jednoducho, buď to bola vada materiálu, alebo nejakým spôsobom to prasklo a je to mimoriadna udalosť. Pre nich je to šok, zrazu sa nevedia hýbať, tak stoja. Jediné šťastie, že sa nenapili," opísal predseda družstva Maroš Kminiak.

 Už takmer štyri hodiny sa hasiči snažia pomôcť uviaznutému dobytku. Tomu z hnoja trčia iba hlavy. Dostať zvieratá na pevnú zem nebolo jednoduché. Ako bojovali o svoj život, ponárali sa hlbšie do hnoja. „Bojujú, no ale zdá sa, že tá už bola, že už je to v poslednej chvíli," myslí si Špiner.

Keby sa boli napili, museli by sme ich utratiť. Takto vieme, že prežijú.

Dramatické okamih ťažko niesla aj zootechnička. Všetkých prosila, nech urobia maximum pre záchranu aj ďalších dvoch jalovíc. „Predsa len je to živý tvor a človek, keď má srdce a vie s tým dobytkom robiť, tak je mu ľúto takýchto situácií," konštatovala

Vyčerpaných zvierat sa postupne ujal veterinárny lekár. V maštali bolo cítiť, že o život každého živého tvora sa oplatí zabojovať. „Toto je na to, aby srdce vydržalo tú kalciovku, lebo kalciovka dosť veľká dávka pôjde, prvá ide glukóza," vysvetlil postup.

Zdroj: TV Markíza

Zo smradľavého zajatia sa po pätnástich hodinách podarilo dostať aj poslednú kravu. Bol to ozajstný boj a na farme si na dno svojich síl siahali nielen jalovice. Predseda družstva za heroický výkon poďakoval všetkým, ktorí zabojovali o život týchto bezbranných zvierat.

„V poľnohospodárstve sa vždy niečo deje, ale toto je naozaj mimoriadna udalosť, možnože raz 10 rokov sa niečo takéto mimoriadne stane," dodal Kminiak.

Tak tomuto sa hovorí, že služba po kolená v hnoji. Všetkých to stál veľa síl, no teraz ostáva veriť, že vyslobodený dobytok je bez vážnejších vnútorných zranení a tento stresujúci zážitok prežije.


MENGUSOVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti