Muž, ktorý tvrdí, že bol pri vražde Ernesta Valka, má temnú minulosť. A asi aj sedem životov

Dážď v záchode
Zdroj: TV Markíza

V minulosti mali na neho strieľať aj členovia známej zločineckej skupiny.

Zdá sa, že má sedem životov. Kto je muž, ktorý tvrdí, že bol pri vražde Ernesta Valka? O lupičovi Jaroslavovi Klinkovi doteraz verejnosť veľa nevedela.

Televízia Markíza ale zistila, že má temnú minulosť. Do hľadáčika policajtov sa dostal ešte ako mladistvý, neskôr na neho strieľali členovia známej mafiánskej skupiny.

Jaroslav Klinka. Pochádza z Chorvátskeho Grobu. Neskôr sa presťahoval na sever Slovenska, vraj za dcérou. Za mrežami sedel už ako 17-ročný za rozkrádanie socialistického majetku. Prepustili ho na amnestiu.

Neskôr podnikal, mal záložňu v Pezinku a zrejme tam sa spoznal aj s Jozefom Radičom, o ktorom tvrdí, že v roku 2010 zastrelil - pri nevydarenej lúpeži - Ernesta Valka.

Poďme ale po poriadku. V roku 2006 mal Jaroslav Klinka v Chorvátskom Grobe konflikt s niekoľkými mužmi zo zločineckej skupiny piťovcov. Po hádke na seba začali strieľať.

V predmetnej veci bolo v septembri 2006 začaté trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu, pričom po samotnom skutku policajti zadržali päť osôb.

Konflikt opísali viacerí bývalí piťovci, ale až po desiatich rokoch. Dovtedy sa navzájom kryli a robili si alibi. Z ich výpovedí vyplýva, že hlavným aktérom bol Jozef Šefránko, vtedajší člen skupiny. Strieľal ale iný.

„Jožko zobral nejakú palicu a vbehol tam do jedného domu, tam rozbil vchodové dvere, vletel do domu, za sekundu odtiaľ vybehol. Naháňala ho nejaká osoba, ktorá strieľala. Jožovi prestrelil nohu a Milan Strnisko vtedy vytiahol zbraň a dvakrát vystrelil. Ten človek padol na zem, Jožka sme s prestrelenou nohou naložili do auta a išli sme s ním na Kramáre," hovorí bývalý člen skupiny piťovcov Miroslav.

Jaroslav Klinka dostal ranu do chrbta, pričom podľa znaleckého posudku išlo o ťažké a život ohrozujúce zranenie. Muž, ktorý ho takto trafil, Milan Strnisko, roky pracoval pre Piťa. Pôvodne ho obvinili z pokusu o vraždu. Odsúdili ho však až po jedenástich rokoch, a to iba za ublíženie na zdraví a členstvo v zločineckej skupine. Dostal štyri roky. Popritom všetkom si stihol strihnúť niekoľko zápasov v klientke.

Klinka začal hovoriť po nevydarenej lúpeži

Meno Jaroslava Klinku sa potom objavilo až vlani v máji. Pri prepade banky v Kremnici. Na úteku ho opäť postrelili. Tentokrát mestskí policajti.

Po tejto nevydarenej lúpeži sa Klinkovi rozviazal jazyk. A to pre upravený granát, ktorý mal so sebou. Podľa expertízy keby ho použil, vybuchne mu v ruke. Tvrdí, že ho dostal od Jozefa Radiča. Vraj sa ho ten chcel takto zbaviť. V obave o život tak prišiel so svedectvom o vražde Ernesta Valka. Spáchal ju vraj Radič, keď boli spolu u právnika lúpiť.

Tam ale neskončil. Policajtom ukázal aj hrob zavraždeného Antona Hupku, ktorý bol s Radičom členom známeho maskovaného gangu bankových lupičov.

Tretí do partie tak stále chýba

A v tejto súvislosti je zaujímavé, že Jaroslav Klinka mal pri svojom prepade v Kremnici na sebe maskáče, gumenú masku a zelený klobúk. Jeho oblečenie nápadne pripomína muža zo záberov, ktoré nám poskytli policajti, keď hľadali lupičov Jozefa Radiča a Antona Hupku.

Tiež sa skrývali pod gumenými maskami hercov a politikov. Aj napriek týmto podobnostiam, policajti Klinku ako komplica Radiča a Hupku zatiaľ neoznačili. Tretí do partie tak stále chýba.

A aby toho nebolo málo, Jaroslav Klinka vypovedá aj o ďalšej vražde, z roku 2006. A opäť mal ukázať prstom na Jozefa Radiča. Ten ale podobne ako pri Valkovi tvrdí, že nič nespáchal. Policajti podrobnosti taja.

„Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť k veci žiadne bližšie informácie, pretože by mohlo dôjsť k ohrozeniu záujmov chránených trestným právom," povedal hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ernest valko

Dôležité udalosti