Experiment: Sú sušiče rúk na verejných toaletách naozaj hygienické?

Študentka zverejnila fotografiu, na ktorej je vidieť Petriho misku plnú potenciálne škodlivých baktérií a plesní.

Vysokoškoláčka Nichole Ward z Kalifornie sa rozhodla otestovať sušiče na ruky, ktoré sa používajú na verejných toaletách. Podľa nej je lepšie používať jednorazové papierové utierky, sú oveľa hygienickejšie, píše Daily Mail.

Nichole zaujímalo, čo sa v skutočnosti nachádza v teplom vzduchu, ktorým si ľudia po umytí sušia ruky. Výsledok zverejnila na svojom facebookovom profile. Ukázala odpornú fotografiu, na ktorej je vidieť Petriho misku plnú potenciálne škodlivých baktérií a plesní.

ZDROJ: Facebook/Nichole Ward

"Vložila som do sušiča na tri minúty Petriho misku. To, čo vidíte na fotke, v nej vyrástlo po niekoľkých hodinách. V miske sa nachádza niekoľko kmeňov možných patogénnych húb a baktérií, ktoré si po použití sušiča odnášate na svojich rukách, o ktorých si myslíte, že sú čisté," napísala v komentári.

Výrobca sušičky, ktorú Nichole testovala, sa bráni, že sú výsledky nejasné. "Naše sušiče na ruky majú filtre HEPA, ktoré zachytia všetky baktérie. Sú preto hygienické a dá sa im dôverovať," vyhlásil zástupca výrobcu.

Čo sú patogénne baktérie?

Mnoho baktérií - ako sú tie, ktoré sa prirodzene nachádzajú v tele, vrátane acidofilu - nie sú škodlivé. Takmer 100 druhov však môže spôsobiť ochorenie u ľudí. A zatiaľ, čo existuje asi 300 rôznych typov húb, ktoré sú pre človeka patogénne, niektoré - podobne ako mnohé huby - sú neškodné. Nichole Wardová vo svojom príspevku objasnila, že hoci aj huby a baktérie vzrástli v Petriho miske, sú len "pravdepodobne" patogénne a v skutočnosti môžu byť neškodné.


KALIFORNIA/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.