Dostali ste už výpis z dôchodkového účtu? Poradíme vám, čo skontrolovať, aby ste neprišli o peniaze

Skôr než papier roztrháte a zahodíte, dobre si ho skontrolujte.

Takmer jeden a pol milióna sporiteľov by si mali v týchto dňoch nájsť v schránke výpis z druhého piliera. Skôr než papier roztrháte a zahodíte, dobre si ho skontrolujte. Zistíte, koľko ste si na dôchodok našetrili aj to, či vám zamestnávateľ prispieva ako má.

Informáciu o úsporách za celý rok zasielajú všetkým sporiteľom v 2. pilieri dôchodkové správcovské spoločnosti, nie Sociálna poisťovňa, ako mnohí čakajú. Výpisy sa môžu líšiť v tom ako vyzerajú, no musia obsahovať základné údaje.

„Mnoho ľudí si ako prvé pozrie, koľko peňazí tam má nasporených. Omnoho dôležitejšia je ale informácia, ako sa mi rozkladajú všetky príspevky, ktoré tam idú. To znamená, koľko percent z nich ide do akého fondu," vysvetlil finančný analytik Marián Búlik.

Väčšina peňazí príde na dôchodkový účet každému vo forme povinných príspevkov, ktoré spolu s odvodmi platia zamestnanci a ich zamestnávatelia každý mesiac. Skontrolovať preto treba aj to, či za vás zamestnávateľ posiela príspevky správne.

A to, na čo opakovane mnohí vraj zabúdajú, je zistiť, či ste uviedli oprávnenú osobu v prípade dedenia úspor z druhého piliera.

Pozrite si reportáž, ktorá sa téme venuje:


BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Druhý pilier

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.