Základná škola v Stupave rieši kapacitné problémy, pre nových študentov nie je miesto

Vedenie školy uvažuje aj nad dvojzmenou prevádzkou. To by znamenalo, že polovica detí by do školy chodila ráno a druhá poobede.

Základná škola v Stupave, jednom z najobľúbenejších satelitov Bratislavy, má dnes 1 096 žiakov. Mesto sa ustavične rozrastá a tak ich počet každý rok stúpa. V septembri by malo pribudnúť ďalších približne 180 detí, ktoré ale niet kam dať.

„Máme veľký počet detí, ktoré sa nám prihlásia do prvého ročníka, odhadujeme to na sedem až osem tried. Odídu nám len tri deviatacke triedy, momentálne sa učíme vo všetkých, ktoré máme k dispozícii," uviedla riaditeľka Bohdana Cibuľová.

Potrebovali by teda štyri alebo päť nových tried. Tie ale nie je kam dať. Škola by preto potrebovala rozšíriť kapacity a postaviť novú prístavbu. Odhadované náklady sú 400-tisíc eur.

„Ak sa nejakým iným spôsobom nevyrieši táto situácia, budeme hľadať rezervy v riešení odborných učební. Možno takéto riešenie prichádza do úvahy, ale ak to nebude možné, možno príde dvojzmenná prevádzka," vysvetlila riaditeľka.

To by znamenalo, že polovica detí by do školy chodila ráno a druhá poobede, čo by ale výrazne skomplikovalo život rodičom aj samotným žiakom. 


Primátor Stupavy Roman Maroš uviedol, že mesto o tomto dlhodobom probléme vie. „Už v priebehu roku 2017 sme podnikli všetky kroky na projektovú dokumentáciu. Už v novembri 2017 boli v rozpočte zahrnuté práve tieto aktivity, aby sa mohlo prejsť k realizácii," uviedol.

Riešenie problému sa núkalo vo štvrtok (15.2). Poslanci mali na programe schvaľovanie rozpočtu, ktorý mesto ani jeden a pol mesiaca po začiatku roka nemá. Rozpočet napokon nepodporil ani jediný poslanec.

Primátor však na zastupiteľstve, naopak, poslancov žiadal, aby rozpočet schválili, pretože ho potrebuje, aby o úver mohol zažiadať. Niektorým poslancov sa nepáči ani to, aby si škola vôbec nejaký úver brala - radšej by v rozpočte škrtali peniaze - napríklad na kultúru.

Kapacitné problémy sa netýkajú len základnej školy. Do nového školského roka by nápor žiakov nemusela stíhať ani jedáleň.

Osud budúcich stupavských prvákov ani napriek vo štvrtok (15. 2.) neschváleniu rozpočtu nie je ešte definitívne spečatený.

Nový rozpočet sa bude schvaľovať opäť o mesiac - na marcovom mestskom zastupiteľstve.

STUPAVA/TV MARKÍZA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Základná škola

Dôležité udalosti