Po novom úseku R2 z Mýtnej do Lučenca by sme mohli jazdiť o tri roky

Podmienkou však je, že do konca roka musí rezort nájsť zhotoviteľa.

Diaľnice sa tohto roku na Slovensku nebudú otvárať, zato však bude štartovať výstavba nových úsekov. Najviac na rýchlostnej R2. Na spojnici medzi Zvolenom a Košicami spustili súťaž na zhotoviteľa, ktorý postaví úsek pri Lučenci.

Hustým snežením privítal Novohrad ministra dopravy Árpáda Érseka. Okrem toho ešte aj malí škôlkari, ktorí spievali o obci Mýtna so studňou murovanou a diaľnicou stavanou.

Minister si na stretnutie s miestnymi starostami vybral obec, ktorú pretína hlavný cestný ťah na Košice.

„V obci Mýtna sme namerali v novembri 2017, čiže sú to veľmi čerstvé údaje, dennú intenzitu 11 400 vozidiel, z čoho zhruba 20 percent je nákladná doprava," priblížil dopravnú situáciu v obci riaditeľ Výskumného ústavu dopravy v Žiline Ľubomír Pálčák.

Zdroj: TASR

Ľady sa pohli. Národná diaľničná totiž vyhlásila súťaž na zhotoviteľa úseku z Mýtnej až k Lučencu.

„Ja by som bol veľmi rád, keby sa nepreťahovalo zbytočne verejné obstarávanie ako je u nás zvykom. Aby sme to ešte tento rok mohli začať stavať," vyhlásil rezortný šéf Árpád Érsek.

Predpokladaná hodnota zákazky je 162 miliónov eur. Na 13,5 km úseku bude 11 mostných konštrukcií, z toho tri estakády v celkovej dĺžke takmer 1,5 km, ale aj šesť protihlukových stien.

„V prípade, že by sme pred koncom roka mali zhotoviteľa a odovzdali stavenisko, predpoklad ukončenia výstavby tohto úseku je 28 až 30 mesiacov," tvrdí generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin.

Čo by mohlo byť niekedy v polovici roku 2021. Okrem toho sa na R2 spúšťajú súťaže na zhotoviteľa ešte na ďalších troch úsekoch.

Minister sa vyhol priamej odpovedi na otázku, kedy sa dostaneme po diaľnici zo Zvolena do Košíc. „Tak, keď ju vystavíme, tak určite sa dostanete. Otázka je, kedy ju vystavíme. Teraz srandu dáme preč. Nedostanete na to odo mňa odpoveď. Ja postupne robím, čo môžem," zdôraznil Érsek.


MÝTNA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mýtna

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.