Zamestnanci opery SND štrajkujú, za všetko môže plesnivá rašelina

Speváci ju majú v naštudovaní opery Sadko.

Zamestnanci opery SND štrajkujú. Za všetko môže hmota, ktorá v predstavení Sadko zdobí javisko. Vedenie divadla požiadali o jej rozbor. Predstavenie po šokujúcom náleze okamžite zrušili.

Za všetko môže plesnivá rašelina. Pracovná zdravotná služba dokonca prišla s jednoznačným záverom - táto hmota ohrozuje zdravie.

Už počas prvej generálky prekvapil spevákov a hudobníkov silný zápach a prach, ktorý sa z tejto rašeliny šíril. Okrem toho, že niektorí účinkujúci v nej dokonca počas predstavenia ležia, sa dostal aj do jamy, kde sedia hudobníci a tí si prach museli zotierať priamo z nôt.

„Keď sme po stojane prešli prstom, tak sme mali cely čierny prst od toho. Priamo so zeminou sme prichádzali do styku tri týždne," povedal nám predseda hudobníkov SND a trubkár Maroš Podhajský.

Umelci sa sťažovali na dýchacie problémy, chrípku, zápal pľúc či stratu hlasu, ktorým si v mnohých prípadoch zarábajú na chlieb.

„Boli sme veľmi prekvapení, v čom máme spievať. Ľudia v zemine skúšajú aj ráno a majú dvojfázové tréningy. Máme akcie, kedy sú dievčatá úplne zahrabané v tej zemi. Musia byť tak schované v tej hline, aby im netrčali ruky, nohy a hlavu majú prikrytú rukami, aby im tá zemina nešla do tvare," tvrdí predsedníčka zboru SND Jana Beňovská.

Expertíza materiálu dala za pravdu zamestnancom. Pracovná zdravotná služba potvrdila, že rašelina skutočne ohrozuje zdravie divadelníkov.

"Z výsledkov vykonaných meraní uvedených v protokole vyplýva, že dochádza k nežiadúcemu ohrozeniu zdravia pôsobením plesní, ktoré boli zistené v rámci výkonu merania. Okrem nich však, na základe preventívno-lekárskych skúseností, dochádza aj k pomnoženiu druhov baktérií, ktoré môžu viesť u vnímavých jedincov k alergickým zápalovým reakciám dýchacích ciest a v niektorých prípadoch až k závažnému zápalu pľúc," napísal MIOMED.

Potvrdil nám to aj regionálny úrad verejného zdravotníctva. „U vnímavých jedincov môže vyvolať určité alergické reakcie, ktoré sa prejavujú buď respiračnými ochoreniami alebo alergiami a taktiež zápalom očí a spojiviek," reagoval úrad.

Naopak, vedenie divadla výsledky rozboru spochybňuje a tvrdí, že rašelina zdraviu škodlivá nie je. „V tejto inscenácii nikto nerozhadzuje zeminu ani ju nerozptyľuje do vzduchu, čo by pri spievaní viedlo k priamemu nadychovaniu tohto materiálu. Minimalizácia je možná špeciálnymi lampami, ktorú necháme pôsobiť na zem cez noc, lebo vtedy je tá biologická stopa úplné zničená. Náležite zavlažujeme ten materiál, čo sa už deje a vieme minimalizovať pohyby na javisku, ktoré by vedeli rozvíriť poprach," tvrdí riaditeľ opery Slavomír Jakubek.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti