Inšpektori našli v pistáciách nebezpečnú pleseň, už ich stiahli z predaja

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Nebezpečný výrobok viete odhaliť aj vy svojimi zmyslami.

Jedovaté orechy. Potravinoví inšpektori našli v pistáciách nebezpečnú pleseň. Následne ich stiahli z predaja.

Takzvané škrupinové ovocie patrí do zoznamu rizikových potravín. Nájdete tam datle, arašidy aj mandle.

V pistáciách z Iránu sa objavila nebezpečná karcinogénna pleseň, ktorá môže ohroziť zdravie. Orechy dovážané z tretích krajín sú už tradične tie najproblematickejšie.

Podľa šéfa potravinovej správy sú kontaminované plesňami skupiny B1, aflatoxíny sú v hodnote prevyšujúcej rozhranie, teda päť až osemnásobné. „A to je potravina, ktorá je zdravotne nebezpečná," vysvetlil Jozef Bíreš.

Spomínané pistácie teda okamžite stiahli z trhu a v regáloch ich už nenájdete. Môžu totiž napadať obličky aj lymfatický a nervový systém.

„Ovplyvňuje negatívne imunitný systém, obranyschopnosť organizmus, narušujú metabolizmus a takisto ľudia čo konzumujú takéto produkty v malom množstve u nich vyvolávajú alergické stavy na koži aj vo vnútorných orgánoch," zdôraznil odborník na výživu Viktor Bielik.

To, či sú pistácie zlé, viete po ich otvorení zistiť aj vy. Pokiaľ sú tmavé, mäkké a zapachaju, máte dočinenia s tzv. kontaminovaným druhom.

Potravinoví inšpektori už tradične nachádzajú pri tomto druhu tovaru plesne, larvy hmyzu, či zistia iné nedostatky. Problematické okrem pistácii sú aj mandle, datle, figy, či arašidy.

„Sú to potraviny ktoré musíme sledovať, pretože spôsobujú riziko na zdravotný stav. Robíme predvstupové  i námatkové kontroly v obchodných reťazcoch," koštatoval Bíreš.

Téme sa venovala reportérka Silvia Juříková.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti