Je prebytok cukru, za kilogram platíme o 11 centov menej ako pred dvomi rokmi

Biely a hnedý cukor
Zdroj: shuterstock.com

Odborníci očakávajú, že cena pôjde ešte nadol.

Európu zaplavuje lacný cukor. Po tom, čo Európska únia vlani zrušila výrobné kvóty, môže každá krajina vyrobiť toľko cukru, koľko uzná za vhodné.Cukru je teraz prebytok a jeho cena dramaticky klesá.

Kvóty mali zabezpečiť istú stabilitu ceny cukru na trhu. Každému členskému štátu tak bola pridelená hranica, koľko cukru mohol vyrobiť. Tým, že sa kvóty zrušili, posilnila sa pozícia silných hráčov ako je Nemecko, Poľsko, Francúzsko, ktoré objem výroby navýšili a ceny stlačili nadol.

„Ceny cukru na Slovensku poklesli tak, ako sa predpokladalo po zrušení kvót. Slovensko je ale pri využití obaoch cukrovarov, ktoré tu máme schopné pokryť sebestačnosť vo výrobe cukru až na úrovni 100 percent," vysvetlila Zuzana Ačjaková z rezortu pôdohospodárstva.

Na Slovensku pritom zostali už len dva z pôvodných desiatich cukrovarov, a to Slovenské cukrovary Sereď a Považský cukor v Trenčianskej Teplej. Spolu mohli pred zrušením kvót ponúknuť viac ako 112 tisíc ton cukru ročne.

Už vtedy sme zvyšok vyvážali do Českej republiky, Maďarska, Rakúska, Slovinska aj Rumunska a teraz to bude zrejme častejšie.

„Zároveň so zrušením kvót dostala EU možnosť neobmedzene vyvážať cukor do tretích krajín. Toto opatrenie sa teraz vo veľkom využíva. Export je oveľa väčší ako v minulých rokoch, avšak, ten sa realizuje za nízke ceny, ktoré tiež medziročne poklesli asi o 30 percent," konštatoval predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku Michal Abelovič.

Nedostatok cukru nehrozí, no keďže ho bude až príliš veľa, môže sa stať, že jeho cena pôjde ešte prudko nadol.

„Čo sa týka cien kryštálového cukru u nás na Slovensku v obchodoch ten pokles je na úrovni desať percent, čo znamená, že pred rokom sa predávalo kilo cukru za asi 88 centov a v súčasnosti 77 centov v priemere. Očakávame, že cena cukru môže ísť ešte nadol, pričom tá úroveň by mohla byť okolo 70 centov za kilo," myslí si analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská.

Nejde o žiadnu nedosiahnuteľnú métu, keďže naposledy sa za takúto cenu predával cukor v obchodoch pred dvomi rokmi. Ak ale natrafíte na akciu, sladkú komoditu kúpite aj lacnejšie.

„Spoločný cieľ je zachovanie výroby cukru na Slovensku. Zároveň pripravujeme aj nové systémové opatrenia, ktoré majú v budúcnosti dlhodobo a efektívne stabilizovať poľnohospodárstvo na Slovensku," dodáva Ačjaková.

Aby sa nestalo, že po kríze mliečnej príde aj kríza cukrová. Po zrušení mliečnych kvót sa Európa topila v nadprodukcii mlieka, jeho výkupná cena sa dramaticky prepadla a farmári sa dostali do straty.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cukor

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.