Ľudia, ktorí majú negatívne skúsenosti s herba drogou, prehovorili

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Podľa polície nie je na zozname zakázaných látok.

Veľká neznáma. Aj takto by sa dala charakterizovať nová droga, ktorú užíva čoraz viac ľudí na južnom Slovensku. Hovoria jej herba. A kým kompetentní hovoria, že ju skúmajú, ľudia, ktorí s ňou majú negatívne skúsenosti, žiadajú jej zákaz.

Muž z Kráľovského Chlmca prišiel nedávno o 25-ročného syna. Je presvedčený, že si siahol na život, lebo bol závislý od novej drogy. „A práve preto by som chcel, aby sme toto zastavili, to sa nedá vydržať," povedal nám.

Stopy po fetujúcich tu nie je ťažké nájsť. Droga zotročuje čoraz viac mladých ľudí. Obyvatelia Kráľovského Chlmca hovoria, že za euro si kúpia herba trávu. Vraj sa niekedy na ňu poskladá päť až desať ľudí a potom „chodia ako zombíci."

Zdroj: TV Markíza

Podľa polície k nám novú drogu vozia z Maďarska. Jej užívatelia sa u nás začali objavovať pred asi dvoma rokmi. Potrestať ich ale nemôžu. Policajná hovorkyňa Jana Mésarová povedala, že látka nie je zaradená v zmysle zákona medzi omamné, psychotropné látky ani rizikové látky.

Presné zloženie novej drogy zatiaľ odborníci nepoznajú. Ide o neznámu bylinnú zmes posprejovanú napríklad roztokom proti škodcom.

Užívanie herby má podľa odborníkov rovnaké riziká, ako ktorákoľvek iná syntetická droga. Ľudí môže dohnať až k samovražde. A zistiť ju v tele je niekedy veľmi ťažké.

„Pretrváva psychická porucha, to môžu byť aj halucinácie a ťažké depresie, niekoľko hodín a látku už nevieme zistiť, tak rýchlo vyprchá," vysvetlil psychiater Ľubomír Okruhlica.

Polícia môže ľudí stíhať len za šírenie novej drogy a nabádanie k jej užívaniu. Previnilcom hrozí až osemročné väzenie. Priekupníci zatiaľ zväčša unikajú

KRÁĽOVSKÝC CHLMEC/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Michalovce

Dôležité udalosti