Domáce

Orol Arnold sa blíži. Na Liptove ho už čaká partnerka

Orol Arnold
Orol Arnold Zdroj: TANAP

O pár dni by mal byť doma.

Orol Arnold v piatok krátko pred 14:00 h preletel cez prieliv Bospor. Do svojho hniezda na Liptove by sa mohol dostať o tri až štyri dni. Hniezdo je už niekoľko dní pod dohľadom kamery, kde ho už netrpezlivo očakáva jeho partnerka.

„Arnold 18. apríla najskôr prekonal Marmarské more, poobede aj úžinu Bospor pri pobreží Čierneho mora, severne od historického mesta Istanbul," informoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Zdroj: TANAP

Arnold je samček orla krikľavého, ktorého tatranskí ochranári odchytili ešte v auguste minulého roku na Liptove. Na chrbát mu pripevnili vysielačku, ktorá odvtedy monitoruje jeho pohyb. Arnold odletel zo Slovenska 19. septembra a postupne preletel cez Európu a Áziu až do zimoviska v južnej Afrike. Najviac sa zdržiaval v Botswane a Zimbabwe.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Na cestu späť sa vybral začiatkom marca. Ochranári očakávali, že Arnold sa vráti na Slovensko začiatkom apríla. Z neznámych dôvodov jeho cesta trvá oveľa dlhšie. Pohyb Arnolda bude vysielačka sledovať približne štyri roky.

POPRAD/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti