Domáce

Poznáme, kde a ako sa zmenia vlaky

Meškanie vlakov
Zdroj: Jozef Špirko

Od 15. decembra bude nový grafikon.

Od polovice decembra posilní štát osobnú vlakovú dopravu na tratiach po celom Slovensku. Regionálne spoje aj rýchliky tak po novom podľa ministerstva dopravy najazdia o takmer 535.000 vlakových kilometrov viac.

 "Toto zvýšenie pocítia cestujúci na celom Slovensku, pretože počítame s posilnením dopravy hlavne v regiónoch," skonštatoval minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD). Práve rezort dopravy objednáva vlakovú dopravu od dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). 

Vlakové kilometre navyše, ktoré najazdia spoje od polovice decembra, sa podľa ministerstva prejavia najmä v zahustení dopravy a predĺžení trás viacerých spojov. "Okrem iného pribudnú aj nové víkendové spoje. Vlaky, ktoré premávali len v niektorých dňoch, budú po novom jazdiť každý deň," vymenoval niektoré zmeny hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Úseky, na ktorých sa najvýraznejšie posilní vlaková doprava:

- Bardejov - Prešov medziročný nárast dopravného výkonu o 29 996 vlkm,

- Košice - Čierna nad Tisou medziročný nárast dopravného výkonu o 20 797 vlkm,

- Košice - Lipany medziročný nárast dopravného výkonu o 25 465 vlkm,

- Košice - Poprad-Tatry medziročný nárast dopravného výkonu o 34 826 vlkm,

- Nové Mesto nad Váhom - Žilina medziročný nárast dopravného výkonu o 35 908 vlkm,

- Nové Zámky - Zvolen medziročný nárast dopravného výkonu o 27 445 vlkm,

- Topoľčany - Nové Zámky medziročný nárast dopravného výkonu o 53 630 vlkm,

- Topoľčany - Prievidza medziročný nárast dopravného výkonu o 38 069 vlkm,

- Trnava - Galanta medziročný nárast dopravného výkonu o 35 880 vlkm.

Zdroj: ŽSR

Žilinský región:

- Zamerali sa na zlepšenie nadväznosti spojov a skrátenie čakania na prípoje. V prestupných uzloch ako sú Čadca, Žilina, Vrútky a Kraľovany sa budú vlaky zbiehať a rozbiehať na viac smerov tak, aby ľudia mohli prestúpiť na ktorýkoľvek iný smer a čakali v dôležitých prestupných smeroch priemerne len 11 minút.

- Zo Žiliny pribudne po jednom vlaku na všetky smery, teda na Čadcu, na Ružomberok, na Púchov a cez víkendy aj na Rajec (t.j. výrazne sa posilní víkendová doprava na Rajec).

- Výrazne sa zlepší nadväznosť spojov na trase Vrútky - Horná Štubňa - Prievidza - Topoľčany - Nitra. Pôjde o viac kratších spojov pričom prestupy budú maximálne do 15 minút. Celkovo cestujúci na tejto trase ušetrí po novom až 1,5 hodiny času oproti súčasnosti.

Prešovský región:

- Na trase Prešov - Lipany, pribudne jeden spoj, celkovo 11 vlakov za deň, a to každým smerom. Bude zavedený 2-hodinový takt dopravy, ktorý zatiaľ chýbal. Vlaky budú jazdiť pravidelne v rovnakej minúte s odstupom dve hodiny.

Banskobystrický región:

- Pribudne nový vlak s odchodom z Banskej Bystrice o 19:42 a s príchodom do Brezna o 20:49, ktorý umožní dochádzať domov zdravotníckemu personálu zo zmien v nemocnici.

- Ranné vlaky na trase Banská Bystrica - Zvolen (aj opačne, t.j. z oboch smerov) sa posunuli tak, aby mohli ľudia lepšie dochádzať do Vlkanovej do priemyselného parku a stíhali rannú zmenu s väčšou časovou rezervou.

- Zlepšili sme nastavenie školských vlakov zvážajúcich deti do škôl v Brezne.

Bratislavský región

- Medzi Pezinkom a Bratislavskou hlavnou stanicou pribudne desať nových vlakov každý pracovný deň, posilnené budú spoje predovšetkým počas rannej a odpoludňajšej dopravnej špičky.

- Pezinok bude východiskovou železničnou stanicou nových vlakov, aby sme zabezpečili dostatok miesta pre cestujúcich z tejto oblasti.

Nitriansky región

- Na úseku Galanta - Trnava budú všetky vlaky vedené v dennom režime, odstránime víkendové obmedzenia. Celkovo zavedieme osem vlakov počas víkendov.


BRATISLAVA/TASR, TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.