Gabrielovi uznali invaliditu, no peniaze mu vyplácať nemôžu

Gabriel bojuje o invalidný dôchodok.
Zdroj: TV Markíza

Boj s úradmi zatiaľ prehráva.

Život mu nič neuľahčil a proti nemu sú ešte aj zákony. 25-ročnému mladíkovi z južného Slovenska posudkoví lekári síce uznali, že je invalid, no paradoxne na vyplácanie invalidného dôchodku nárok nemá. Boj s úradmi zatiaľ prehráva.

Gabrielovi predvlani vypovedali funkciu obe obličky. Odvtedy je viac v nemocnici ako doma. "Chodím na dialýzu trikrát do týždňa, štyri a pol hodiny," hovorí invalidný dôchodca Gabriel.

Keďže sa nemôže namáhať a veľkú časť týždňa trávi na dialýze, požiadal o invalidný dôchodok. S tým, čo nasledovalo, ale nepočítal. Invaliditu mu uznali, no peniaze mu vyplácať nemôžu, keďže pred zlyhaním obličiek nebol dôchodkovo poistený.

"Zamietli mi to, nakoľko, že nemám odpracované roky ako normálne na zmluvu a že si musím odplatiť teda ten jeden rok. Keď si to doplatím, tak potom vlastne mi schvália ten invalid a vyplatia mi to spätne od 9.3.2016," povedal Gabriel.

"Tabuľky určujú, koľko musí mať dôchodkového poistenia v jeho veku, keď sa uchádza o invalidný dôchodok, v jeho prípade je to jeden rok predtým, ako vznikla invalidita," priblížil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder,

Gabriel dostáva iba dávky v hmotnej núdzi, a to 120 eur. Z toho mu veľa na prežitie neostáva. "Teoreticky na nič. Na lieky. Ináč na nič. To je celé asi. Nechám 50 eur v lekárni a to je všetko," dodáva chorý muž.

Aby mu dôchodok vôbec mohli vyplácať, mal by spätne doplatiť za dôchodkové poistenie viac ako 1100 eur. " Má na to niekoľko možností, minimálne však z minimálneho vymeriavacieho základu, môže, samozrejme, aj viac, od toho sa mu bude odvíjať aj výška invalidného dôchodku," tvrdí hovorca Sociálnej poisťovne.

Mladý muž však peniaze na spätné vyplatenie dôchodkového poistenia nemá. Ledva prežíva. Hoci pracovať nevládze a ani by nemal, okolnosti ho dotlačili k tomu, aby si našiel aspoň dočasnú brigádu. Kombinovať prácu s dialýzou však bude zložité.

Viac v reportáži redaktora TV Markíza Karola Mindáka:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mária trošková

Dôležité udalosti