Domáce

V Banskobystrickom kraji volil „protestný" volič

Bývalý vodca neonacistickej Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba na stretnutí extrémistov pri príležitosti výročia vzniku Slov
Bývalý vodca neonacistickej Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba na stretnutí extrémistov pri príležitosti výročia vzniku Slovenského štátu. (archívna snímka z roku 2009) Zdroj: TASR

Výsledok volieb v BBSK je zlom v slovenskej politike.

Sobotné voľby predstavujú zlom v slovenskej politike. Tvrdí to politológ Pavol Marchevský. Kým totiž doteraz frustrovaný volič politiku ignoroval a nešiel voliť, teraz sa podľa politológa zmenil na tzv. protestného voliča.

„Od včerajšieho dňa nastala iná situácia, ktorá bude mať ďalšie veľké presahy. Frustrovaný volič k voľbám prišiel a volil Kotlebu," vyhlásil Marchevský.

Víťaz druhého kola volieb v Banskobystrickom kraji Marian Kotleba (ĽS-NS) podľa neho neprišiel s novým programom, akurát zmiernil rétoriku a zmenil imidž.

„Neprišiel so zásadným politickým marketingom, ktorým by sa dal vysvetliť jeho neuveriteľný úspech. V Banskej Bystrici dal hlas protestný volič," podčiarkol politológ z agentúry Prieskumy.

Za zvolenie Kotlebu však podľa neho môžu aj štandardné politické strany.

„Výška ich zodpovednosti je priamo úmerná ich politickej sile v rámci celého Slovenska," povedal. Je preto sklamaný z reakcie politikov na výsledky volieb.

„Zase to nie je o nejakej pokore, piete a o tom, že voliči nám dali riadnu príučku, ale vidieť tendencie vyviňovať sa," poznamenal.

Zdroj: TASR

Kotlebov úspech podľa Marchevského súvisí aj s neriešením rómskej problematiky, ale frustrácia voličov má hlbšie príčiny.

„Súvisí aj s tým, že po 24 rokoch je politik synonymom zlodeja v zmysle, ako cez verejné financie pomôcť svojej rodine, blízkym, spolupracovníkom," dodal.

V sobotňajšom druhom kole volieb do orgánov samosprávnych krajov Kotleba získal 55,5 percenta voličských hlasov, bývalý šéf Banskobystrického kraja Maňka skončil so ziskom 44,5 percenta.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Politológ Michal Horský si myslí, že zásadným dôvodom úspechu Kotlebu je „dlhodobo nie najšťastnejšie riešenie problému rómskej otázky na Slovensku", ale aj nejednota štandardných politických strán. Chybu podľa neho urobil aj víťaz prvého kola volieb v Banskobystrickom kraji Vladimír Maňka zo Smeru, keď odmietol priamy predvolebný duel so svojím súperom.

„Slovensko premeškalo obrovskú možnosť vysvetľovať občanom, čo sú pravé príčiny a aké sú skutočné riešenia tohto pálčivého problému," podčiarkol Horský.

Prekvapivá podľa neho bola výrazná porážka Smeru v Bratislavskom kraji. Zvíťazil tu kandidát pravicových strán Pavol Frešo, ktorý získal vyše 74 percent, čím porazil kandidátku Smeru-SD Moniku Flašíkovú Beňovú, ktorej dalo hlas necelých 26 percent voličov.

„V Bratislave sa očakávalo víťazstvo Freša, ale nie s takým obrovským rozdielom. Je to totálny debakel v hlavnom meste republiky pre vládnu stranu, ktorá je pri moci," povedal politológ Miroslav Kusý. Smer to buď podcenil, alebo jednoducho to nechal na samotnú Flašíkovú Beňovú a ona svoju úlohu v tomto prípade vôbec nezvládla, tvrdí Kusý.

Vážnym varovaním pre Smer je podľa neho aj porážka podpredsedu strany a europoslanca Maňku v Banskobystrickom kraji. „Smer nenasadil na Maňku výraznú kampaň, boli si istí, že majú vyhranú bitku," zhodnotil Kusý. Výsledky volieb sú podľa neho mementom pre vládnu stranu.

BANSKÁ BYSTRICA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti