Dobrá správa pre všetkých pracujúcich: Platy budú rásť, manažérom chýbajú ľudia

Hodnota práce stúpa.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Za všetkým treba vidieť nízku nezamestnanosť.

Teraz dobrá správa pre všetkých pracujúcich. Nálada v topmanažmentoch firiem je prajná a premietne sa aj na výplatné pásky zamestnancov. Aj v tomto roku sa plánuje veľké zvyšovanie platov. Štyri z desiatich firiem dokonca viac ako o päť percent.

Šéfov veľkých firiem sa pýtali otázku, ktorá trápi asi každého z nás. Plánujete dvíhať svojim ľuďom platy? Odpoveď drvivú väčšinu zamestnancov rozhodne poteší.

„Väčšina plánuje zdvíhať o päť a viac percent a dokonca 86% rozhodne bude zvyšovať platy," povedal predseda rady partnerov KPMG na Slovensku Ľuboš Vančo.

Manažérom chýbajú ľudia, a tak hodnota práce, ktorú robíme, stúpa. Za všetkým treba vidieť nízku nezamestnanosť a zamestnávatelia si to veľmi dobre uvedomujú. Tak napríklad, najväčšia nábytkárska spoločnosť na Slovensku umiestnila pred vchod do svojej predajne náborové centrum.

„Podľa nášho prieskumu až 57 percent ľudí vníma zvýšenie platu ako najdôležitejšiu vec v zamestnaní," uviedla personalistka IKEA Eliška Novotná.

No a so zvyšovaním platov niektoré firmy zbytočne nečakajú. Ich zamestnanci uvidia viac na výplatných páskach už v prvých mesiacoch tohto roka.

„Minulý rok sme zvyšovali plat o 6,4 percenta, no a v marci tohto roka zvyšujeme plat o 2,5%. Ďalšie zvyšovanie bude závisieť o nálady na trhu práce," hovorila Novotná.

Západniarov takto ale asi aj tak nikdy nedobehneme. Svižným tempom naše platy rastú len v percentuálnom vyjadrení. Keď ale percentá rozmeníme na eurá, zistíme, že pridané dostávame stále menej ako Nemci či Rakúšania.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Platy

Dôležité udalosti