Vážne chorému Mariánovi nechcú priznať príspevok na auto. Na úrade sa dočkal posmeškov

Pán Marián so svojim synom.
Zdroj: TV Markíza

Mariánov zdravotný stav je ako na hojdačke. Jeho malý syn ide navyše budúci rok do školy.

Vďaka profesionálnemu objavovaniu a pozorovaniu hviezd sa mu darí lepšie bojovať so zákernou rakovinou. Pán Marián z Čadce ale pre oslabenú imunitu už nemôže cestovať do práce vlakom a preto požiadal Úrad práce sociálnych vecí a rodiny o príspevok na auto. Žiadosť mu zamietli. Na úrade sa namiesto pomoci dočkal od úradníčky posmeškov.

Pred vyše dvomi rokmi mu lekári diagnostikovali rakovinu mandlí v pokročilom štádiu. Prišiel o prácu a jeho rodina o príjem.

Pán Marián sa zákernej chorobe nepoddal a začal sa venovať svojej najväčšej láske, astronómií.

"Ak dostanete rakovinu, zavriete sa doma a budete nadávať na celý svet, že všetko okolo je zlé, tak to je to najhoršie, čo môžete urobiť," myslí si Marián.

Začal hviezdy fotografovať, aj objavovať nové. Jeho výnimočné schopnosti si všimli v Kysuckej hvezdárni, kde začal Marián na čiastočný úväzok pracovať. Do susedného mesta cestoval vlakom.

Vyberá si také spoje, ktoré nie sú preplnené, hľadá taký vagón, ktorý je prázdnejší, aby sa nenakazil. Marián má totiž veľmi oslabenú imunitu. Chrípka alebo zápal pľúc by v jeho prípade mali veľmi vážne následky. Lekári mu cestovanie vlakom zakázali. Z hvezdárne mu aspoň požičali ďalekohľad, aby mohol pracovať doma.

Aj kvôli tomu požiadal o príspevok na motorové vozidlo a ďalší príspevok na pohonné hmoty k nemu. Bez automobilu nie je schopný dochádzať do zamestnania a ani sa zapájať do spoločnosti.

Rozhodovaniu vo veci peňažných príspevkov na kompenzáciu predchádza lekársky a sociálny posudok. Tú Marián absolvoval, no posudková komisia mu príspevok na auto nepriznala.

Úrad práce sociálnych vecí a rodiny argumentoval tým, že Marián nemá veľké problémy s pohybovým ústrojenstvom. Jednoducho povedané, podľa posudkovej komisie je pán Marián málo chorý. Sklamaný je aj zo samotných úradníkov. Empatie či pochopenia čo prežíva on aj jeho rodina, sa nedočkal.

S manželkou sú smutní, nevedia čo ich čaká, Mariánov zdravotný stav je ako na hojdačke. Ich malý syn ide navyše budúci rok do školy.

Pán Marián sa ešte môže odvolať, čo aj urobí, no veľkú nádej v tom nevidí.


ČADCA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme úrad práce

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.