Objavili sa otázniky okolo času smrti a kompetencie lekára, ktorý obhliadal telá

Mladý pár.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica mali na parte zverejnené dva rozdielne dátumy úmrtia.

Kedy novinára Jána Kuciaka so snúbenicou vlastne zavraždili? Policajti doteraz túto informáciu taja. Podľa oficiálnych dokumentov od obhliadajúceho lekára zomreli 23. februára, teda v piatok - dva dni predtým ako ich objavili v dome. No, matka nebohej je presvedčená, že sa to stalo skôr, lebo od stredy jej nedvíhali telefón.

Vo svetle týchto faktov sa objavili pochybnosti aj o kompetencii lekára, ktorý dobu smrti určoval. 

Zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica mali na parte zverejnené dva rozdielne dátumy úmrtia. Kým Ján tam mal 23. februára, Martina zase 21. februára. Martinina matka tvrdí, že posledný kontakt mali s nimi v stredu večer. O pol hodiny už dcéra telefón nedvíhala. A preto dala na parte tento dátum. 

„Neviem, ako to na tej patológii riešia, ale že by jeden doktor sa sekol o dva dni, neviem, či by nemal vrátiť diplom," reagovala matka nebohej Martiny Zlatica Kušnírová.

Podľa našich zistení však v oboch úmrtných listoch figuruje dátum 23. februára - teda v piatok. Vo všeobecnosti platí, že matrikár, ktorý úmrtný list vystavuje, má k dispozícii dokument - takzvaný List o prehliadke mŕtveho, ktorý vypĺňa lekár - ten, ktorý obhliada telá na mieste nálezu. A tento lekár stanovil dobu smrti na piatok medzi 12-tou hodinou na obed do 12-tej polnoci. 

Podľa našich viacerých zdrojov však spomínaný lekár nebol súdny lekár ani znalec, ale patológ, ktorý prednáša histológiu - čo znamená, že k telám pri dvojnásobnej úkladnej vražde sa nemal ani len priblížiť. Podľa odborníka s dlhoročnou praxou, ak sa toto potvrdí, pochybil na mieste činu aj vyšetrovateľ. 

Ten totiž lekárovi nemal dovoliť urobiť prehliadku mŕtvych tiel, lebo takýto prípad jednoznačne patrí do kompetencií súdneho lekára ako znalca na mieste činu.

„Je to presne tak, ako keby k chirurgickému prípadu bol privolaný zubný lekár, to je presne to isté. To sú skrátka veci, ktoré sa nesmú diať. Ten súdny lekár vykoná úkony, ktoré sú nenahraditeľné, začína sa prezerať miesto činu so širšieho uhla, všímame si okolie, vnútorná teplota interiéru, v akej vzdialenosti sú telá od radiátora - ktoré môžu modifikovať určenie doby smrti, aké bolo ošatenie osôb," spresnil súdny lekár a znalec Norbert Moravanský.

Policajného prezidenta sme sa na to pýtali ešte minulý týždeň po tlačovke v Košiciach.
„Neviem o tom vôbec, to znamená, na to vám neviem odpovedať v tejto chvíli, ale to by ani nemohol, oni majú na to certifikát, respektíve nejakú licenciu, nemyslím si, že by to tak bolo," povedal policajný prezident Tibor Gašpar.

A prečo je určenie, čo najpresnejšej doby smrti, také dôležité? Policajti aj na základe toho zaisťujú rôzne dôkazy a vyhodnocujú verzie či okruh podozrivých. Ale musia mať čo najpresnejšie informácie od expertov z miesta činu.

„Je to tímová práca. Od začiatku ako ten súdny lekár a iní forenzní experti sú na tom mieste tak okamžite dochádza k výmene informácií a ohraničuje sa doba smrti a potom operatívne jednotky polície, ktoré sú tam prítomné, vedia ďalej tie situácie vyhodnocovať a potom dochádza k spresňovaniu doby smrti. Čiže tá komunikácia musí byť vedená od začiatku s ľuďmi, ktorí tomu rozumejú," hovoril súdny lekár a znalec Norbert Moravanský.

Daniel Lipšic, ktorý zastupuje pozostalých, nám potvrdil, že má rovnakú informáciu ako my.
„Ak by to bola pravda, dohadujem si termín nazretia do spisu, tak by to mohlo vyvolávať pochybnosti o profesionalite vykonaných úkonov," vysvetlil právny zástupca pozostalých Daniel Lipšic.

Napríklad, o kamerové záznamy z áut z okolia Dunajskej Stredy, Galanty a Šale žiadali policajti včera a kľúčový dátum je pre nich 21. február - teda streda. BRASTISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme All for Jan

Dôležité udalosti