Rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby: Pozrite sa, čo by sa muselo udiať v parlamente

Na snímke pohľad do rokovacej sály
Na snímke pohľad do rokovacej sály Zdroj: TASR

Téme sa venoval Martin Petro.

Rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby. Takto vidí politickú budúcnosť krajiny prezident Andrej Kiska. Kým Robert Fico ho za to ostro skritizoval, Andrej Danko aj Béla Bugár sú pripravení rokovať. Pozrime sa teraz do parlamentu, aké scenáre prichádzajú do úvahy.


Momentálne by s predčasnými voľbami zrejme súhlasilo 54 poslancov. ZA sú strany SaS, OĽano, Sme Rodina a Spolu. K nim treba pripočítať štvoricu Martin Poliačik, Richard Vašečka, Igor Janckulík a Zsolt Simon, ktorí vystúpili zo svojich strán a pôsobia ako nezaradení.

Naopak PROTI predčasným voľbám by zrejme boli Smer, SNS a trojica bývalých členov strany Sme rodina, ktorí podporujú koalíciu. Dokopy je to 66 poslancov.

Zvyšných 30 je zatiaľ nejasných. Postoj strán Most-Híd a ĽSNS je v súčasnosti podľa ich posledných vyjadrení nejasný. Nezaradená Alena Bašistová vyzýva na ďalšie rokovania a nie je jasné, ako by sa v prípadnom hlasovaní zachoval dnes už bývalý

Ak by aj spomenutá tridsiatka poslancov podporila predčasné voľby, stále by na tento scenár chýbalo 6 hlasov. Návrh by tak mohol prejsť len s podporou poslancov za SNS alebo SMER, čo ale podľa politológov nie je veľmi pravdepodobné.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme NR SR

Dôležité udalosti