Bývalý diplomat: Hanbil som sa, keď Fico na stretnutie s Merkelovou doniesol Troškovú

Mária Trošková.
Mária Trošková. Zdroj: TASR

Ondrej Gažovič povedal, že z Úrady vlády SR veľmi tlačili na to, aby sa stretnutia mohla zúčastniť aj Mária Trošková.

Ondrej Gažovič pracoval ako diplomat, ešte pred rokom aktívne pôsobil v Berlíne. Jednou z jeho posledných úloh bola príprava návštevy a následného rokovania premiéra Roberta Fica u spolkovej kancelárky Angely Merkelovej. Tretím účastníkom bol vtedajší premiér Českej republiky Bohuslav Sobotka.

„Na ambasáde nás tešilo, že nemecká strana nasadila najťažšie kalibre. Bol to znak, že stretnutiu prisudzujú primeranú váhu," napísal vo svojom blogu na portáli Denník N bývalý diplomat Ondrej Gažovič s tým, že ani česká strana sa nedala zahanbiť.

Problém podľa Gažoviča nastal na slovenskej strane, keď z Úradu vlády SR prišla požiadavka, aby sa na rokovaní zúčastnila aj Mária Trošková.

„Nie je príjemné byť na druhej strane telefónu, keď vám nemeckí diplomati naznačujú, že so zložením vašej delegácie majú problém. Nie je to príjemné, najmä keď chápete, že majú pravdu. Najmenej príjemné je to vtedy, keď viete, že Úrad vlády SR odmieta cúvnuť," opísal situáciu Gažovič.

Napokon sa Mária Trošková, ktorú minister Kaliňák označil za „sekretárku", stretnutia zúčastnila. Zároveň dodal, že to bola jedna z tých chvíľ, keď sa nesmierne hanbil.

„Preto sa od srdca pýtam. A vážim každé jedno slovo. Tretí apríl 2017, Berlín. Willy-Brandt-Straße. Pýtam sa, prečo premiér Slovenskej republiky zobral na rokovanie a obed s kancelárkou Merkelovou a premiérom Sobotkom človeka, ktorý má veľmi pochybné meno. A ten človek sa volá Mária Trošková," uzavrel Gažovič.

Bývalý diplomat sa svoj blog rozhodol zverejniť potom, čo predseda vlády Robert Fico začal hovoriť o tom, že situáciu na Slovensku ovplyvňuje „niekto" zo zahraničia.

Prečo Máriu Troškovú spájajú s mafiou

Mária Trošková mala podnikať s Antoninom Vadalom, ktorý pôsobí na Slovensku a je spájaný s údajnou talianskou mafiou. Hlavná štátna radkyňa bola od augusta 2011 do júna 2012 spoločníčkou a spolumajiteľkou firmy GIA Management, ktorú zakladala s Vadalom.

Neskôr pracovala ako asistentka poslanca Viliama Jasaňa, zoznámiť ich mal práve Vadala. Naposledy pôsobila ako hlavná štátna radkyňa na Úrade vlády SR. Funkcie sa napokon vzdala, pokiaľ sa nevyšetrí vražda novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

BRATISLAVA/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mária trošková

Dôležité udalosti