Ženy mimo Bratislavy zarábajú o štvrtinu menej ako muži

Ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Je to najväčší rozdiel z krajín V4.

Menšie odchýlky v zárobkoch žien a mužov vidieť v hlavnom meste. Napriek tomu sú na Slovensku rozdiely pomerne výrazné. Zárobok ženy, ktorá nepracuje v Bratislave, je o 25 percent nižší ako plat muža.

Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, ktorá porovnávala platy žien a mužov v  hlavnom meste a mimo neho.

Podľa portálu, bratislavské zamestnankyne sú mužom o čosi bližšie ako tie, ktoré pracujú inde na Slovensku. Rozdiely v mediáne platov Bratislavčaniek voči Bratislavčanom totiž predstavuje 20 percent.

Keď porovnáme čísla zo spomínaného portálu s výsledkami z ostatných platových portálov pod záštitou medzinárodného webu Paylab.com, zistíme, že rozdiely mimo hlavného mesta sú na Slovensku najvyššie zo všetkých krajín V4. Čo sa týka rozdielov v hlavnom meste, z pomedzi krajín V4 sú rozdiely menšie iba vo Waršave.

Opačný vývoj v Česku a Maďarsku

Kým v Poľsku a na Slovensku boli platové rozdiely medzi pohlaviami nižšie v hlavnom meste, Česko a Maďarsko zostávajú výnimkou. Ukazuje sa totiž, že napríklad zamestnankyne v Prahe zarobia o 23 percent menej ako muži. Mimo českého hlavného mesta sú však rozdiely menšie.

Zdroj: Profesia.sk

Tento jav však môže byť spôsobený najmä tým, že v hlavných mestách je vyšší počet manažmentu, v ktorom je vyšší podiel mužov. To robí aj väčšie rozdiely.

Najlepšie platení sú väčšinou muži

Zaujímavé je tiež porovnanie jednotlivých platových skupín. Analýza ukázala, že najlepšie platení zamestnanci v Bratislave zarobia viac ako 2 500 eur.

Z celkového počtu ženských zamestnankýň v hlavnom meste však takúto métu dosahuje iba 4,8 percenta, mužov je 14,5 percenta. V najlepšie platenej desatine Bratislavčanov je tak 20 percent žien a 80 percent mužov.

Zdroj: shutterstock

Ešte horšie zastúpenie v najlepšej zarábajúcej desatine majú ženy na zvyšku Slovenska. Ukazuje sa, že iba 4,3 percenta žien zarobí viac ako 1 743 eur v hrubom. Z mužských zamestnancov má vyšší plat ma trhu presne 14 percent. V najlepšie platenej desatine Slovákov mimo Bratislavy je tak podľa portálu 18 percent žien a 82 percent mužov.

V manažmente sedia väčšinou muži

Z Paylab Compensation Monitora, ktorého výsledky zverejnili v októbri 2017, vyplýva, že mať za šéfa muža je omnoho pravdepodobnejšie, ako mať za šéfa ženu.

Z celkového počtu manažérskych pozícií je na Slovensku obsadená necelá štvrtina  ženami.

Manažérske pozície pritom patria k tým najlepšie ohodnocovaným. Do veľkej miery to súvisí s tým, že ženy často, aj z historického hľadiska, na pracoviskách nemajú vytvorené vhodné podmienky na kariérny rast ako ich mužskí kolegovia. Na druhej strane zamestnávatelia riešia častý jav, že u žien je o takéto posty nižší záujem.

Hlavne pracujúce matky sa zvyknú vyhýbať lepšie plateným riadiacim pozíciám, ktoré sú emocionálne a časovo náročné, čo je často problematické zladiť s rodinným životom. Veľkým faktorom je však aj materská dovolenka, rovnako však aj málo sebavedomia žien pri vyjednávaní platov, informovala tvnoviny.sk PR manažérka z portuálu profesia.sk Nikola Richterová.

BRATISLAVA/zg

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Plat

Dôležité udalosti