Domáce

Kúpači na východnom Slovensku oblievajú najdrahšou vodou

Členovia folklórneho súboru Selčan z obce Selec neďaleko Trenčína oblievajú dievčatá na Veľkončný pondelok(2011).
Členovia folklórneho súboru Selčan z obce Selec neďaleko Trenčína oblievajú dievčatá na Veľkončný pondelok(2011). Zdroj: TASR

Každý "mokrý projektil" musia namieriť presne.

Šibači a kúpači na východnom Slovensku a na Gemeri by si mali dávať najväčší pozor na to, koľko vody svojim ženám počas Veľkonočného pondelka doprajú. Práve východ Slovenska má totiž tento rok najdrahšiu vodu.

Zdroj: TASR

Spotrebitelia z okresov patriacich pod Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť (VVS) od januára platia za pitnú vodu 1,572 eura s daňou z pridanej hodnoty (DPH) za meter kubický (m3), čo je najviac v porovnaní so zvyškom krajiny. Oblievanie nevyjde lacno ani šibačov na strednom Slovensku pri cene 1,3805 eura za m3 a pod Tatrami, kde je cena vodného tento rok na úrovni 1,3061 eura.

Naopak, objem vody spotrebovanej na tradičný slovenský zvyk nemusí tak veľmi mrzieť šibačov z okolia okresov Piešťany, Martin a Ružomberok. Cena, ktorú zaplatia svojej vodárenskej spoločnosti za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom, je nižšia ako 0,9000 eura s DPH za m3.

Prevažnú väčšinu (95 %) pitnej vody pre obyvateľov Slovenska zabezpečuje 17 vodárenských spoločností združených v Asociácii vodárenských spoločností (AVS). Ceny za jej výrobu a dodávku schvaľuje alebo určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na návrh regulovaného subjektu. Návrh zohľadňuje objem jeho oprávnených nákladov a primeraný zisk. Cenové rozhodnutie na rok 2014 platí aj na roky 2015 a 2016.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti