Zapálila sa vám dierka? Pomôže náušnica zo vzácneho kovu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Jatuporn Kuptasin/shutterstock.com

Odborník radí dezinfekciu, ale rady starých mám sú vraj najlepšie.

Aj vám sa stalo, že ste nosili zlaté alebo strieborné náušnice, ktoré ste časom vymenili za bižutériu a vaša ušná dierka sa zapálila? Nemusíte zúfať. Pomoc je veľmi jednoduchá.

Oslovili sme ORL lekára, ktorý nám poradil ako sa to dá vyliečiť. Podľa zástupcu prednostu na Klinike otorinolaryngológie, chirurgie hlavy a krku Lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice v Bratislave Tibora Bártu ak sa niekomu podráždi alebo zapáli koža ušnice v mieste prepichnutia pre náušnice, väčšinou je to spôsobené lokálnym narušením celistvosti kože a druhotnou infekciou.

"Môže však ísť aj o alergický prejav na materiál náušnice. Pomôcť v tomto prípade môže iba odstránenie dráždenia, teda náušnice," vysvetlil pre tvnoviny.sk. 

Začínajúci zápal ušnej dierky vylieči zlatá náušnica.

Podľa neho treba podráždené miesto lokálne potierať dezinfekčným roztokom, prípadne pri väčšej infekcii je nutné podávať antibiotiká. 

Zdroj: Syda Productions/shutterstock.com

Tvrdí, že pokiaľ ide o alergický prejav, ten po odstránení náušnice odoznie spontánne do niekoľko hodín a je možné podať antihistaminikum alebo môžete lokálne potrieť ušnicu protizápalovým roztokom.

Rada starých mám: Zlato to istí

Ak však nemáte k dispozícii nejaký dezinfekčný prostriedok, postačí vám na vyliečenie, ak si do ucha dáte náušnicu zo zlata. Je jedno, či zo žltého alebo bieleho. Začínajúci zápal ušnej dierky vylieči. A dočítali sme sa to aj na viacerých internetových portáloch.

Nemôže to však byť zápal dierky v pokročilom štádiu. Vtedy už musíte vyhľadať lekára.

Dôležité je, aby ste striedali náušnice zo vzácnych kovov s tými z  bižutérie. Vtedy sa vyhnete problémom.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti