Troškovú na stretnutí s Merkelovou predstavili ako expertku na zahraničnú politiku, tvrdí Spiegel

Mária Trošková.
Mária Trošková. Zdroj: TASR

Na neštandardné stretnutie upozornil už minulý týždeň bývalý diplomat Ondrej Gažovič.

Mária Trošková ako zahraničnopolitická poradkyňa! Už minulý týždeň zverejnil bývalý diplomat Ondrej Gažovič v blogu svoje skúsenosti s bývalou hlavnou radkyňou Úradu vlády a bývalou asistentkou predsedu vlády Roberta Fica.

Jednou z posledných úloh bývalého diplomata bola príprava návštevy a následného rokovania slovenského premiéra u spolkovej kancelárky Angely Merkelovej. Tretím účastníkom bol vtedajší premiér Českej republiky Bohuslav Sobotka.

Problém podľa Gažoviča nastal na slovenskej strane, keď z Úradu vlády SR prišla požiadavka, aby sa na rokovaní zúčastnila aj Mária Trošková.

„Nie je príjemné byť na druhej strane telefónu, keď vám nemeckí diplomati naznačujú, že so zložením vašej delegácie majú problém. Nie je to príjemné, najmä keď chápete, že majú pravdu. Najmenej príjemné je to vtedy, keď viete, že Úrad vlády SR odmieta cúvnuť," opísal situáciu Gažovič.

Zdroj: Reprofoto Der Spiegel

Trošková, ktorú Robert Kaliňák označil za „sekretárku", sa napokon stretnutia zúčastnila.

Úrad vlády pre Denník N na situáciu reagoval, že Mária Trošková sa stretnutia zúčastnila ako „zamestnankyňa kancelárie predsedu vlády."

Nemecký denník Der Spiegel však prišiel s tvrdením, že slovenská strana Máriu Troškovú nepredstavila ako zamestnankyňu kancelárie predsedu vlády, ale ako zahraničnopolitickú poradkyňu. Na informáciu upozornila Aliancia Fair-play.

Prečo Máriu Troškovú spájajú s mafiou

Mária Trošková mala podnikať s Antoninom Vadalom, ktorý pôsobí na Slovensku a je spájaný s údajnou talianskou mafiou. Hlavná štátna radkyňa bola od augusta 2011 do júna 2012 spoločníčkou a spolumajiteľkou firmy GIA Management, ktorú zakladala s Vadalom.

Neskôr pracovala ako asistentka poslanca Viliama Jasaňa, zoznámiť ich mal práve Vadala. Naposledy pôsobila ako hlavná štátna radkyňa na Úrade vlády SR. Funkcie sa napokon vzdala, pokiaľ sa nevyšetrí vražda novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.


BRATISLAVA/BERLÍN/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mária trošková

Dôležité udalosti