Domáce

Orol Arnold je späť! Čakalo ho nemilé prekvapenie od partnerky

Orol Arnold
Orol Arnold Zdroj: TANAP

Po prílete sa pobili.

Približne o 14.45 h dorazil orol Arnold domov. „Je to on, na chrbte má vysielačku,“ komentoval  riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko posledné minúty a sekundy príletu orla Arnolda do hniezdiska na Liptove.

Po takmer dvoch mesiacoch putovania z južnej Afriky, keď preletel viac ako 8 000 kilometrov, ho však nečakalo žiadne milé prijatie. Ešte vo vzduchu na neho zaútočil iný orol krikľavý, ku ktorému sa pridal ďalší.

Podľa Pavla Majka zrejme si jeho partnerka našla nového partnera, ktorý na neho zaútočil. Oba orly sa dostali ešte vo vzduchu do súboja, následne oba spadli na zem. Na Arnolda pravdepodobne zaútočila aj jeho partnerka. „Zrejme ho ešte nespoznala,“ dodal Majko.

Arnold je podľa neho po náročnej ceste vyčerpaný, takže bude potrebovať ešte nejaký čas na nazbieranie síl. Majko však predpokladá, že o svoje miesto pod slnkom ako i o svoju partnerku sa bude biť.

Zdroj: TANAP

Svoju púť zo zimoviska v africkej Botswane začal Arnold 4. marca. Ochranári pôvodne predpokladali, že do svojho hniezdiska sa dostane asi po mesiaci. Z neznámych dôvodov však Arnold letel pomalšie.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Arnold je samček orla krikľavého, ktorého tatranskí ochranári odchytili ešte v auguste minulého roku na Liptove. Na chrbát mu pripevnili vysielačku, ktorá monitoruje jeho pohyb. Arnold odletel zo Slovenska 19. septembra a postupne preletel cez Európu a Áziu až do zimoviska v južnej Afrike, kde doletel približne po mesiaci. Najviac sa zdržiaval v Botswane a Zimbabwe. Arnold sa pár dní zdržal aj v Juhoafrickej republike.VYSOKÉ TATRY/SITA - aktualizované

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti