Predsedom KDH zostáva Alojz Hlina

Na snímke novozvolený predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina
Na snímke novozvolený predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina Zdroj: TASR/Miroslava Siváková

V tajnom hlasovaní o tom rozhodli delegáti hnutia na 27. sneme v Ružomberku.

Mimoparlamentné KDH naďalej povedie jeho doterajší predseda Alojz Hlina. V sobotu o tom tajným hlasovaním rozhodli delegáti hnutia na 27. sneme v Ružomberku. Hlina získal vo voľbe 233 hlasov, volilo 338 delegátov.


O post predsedu sa okrem Hlinu uchádzal aj nezaradený poslanec NR SR Richard Vašečka, ktorý nedávno opustil OĽaNO, ten získal 101 hlasov. Hlasovania sa zdržali traja delegáti, jeden hlasovací lístok bol neplatný.

Hlinovi pred snemom verejne deklarovali podporu členovia predsedníctva KDH. Vašečka svoju kandidatúru zdôvodňoval silnou a naliehavou ponukou zvnútra KDH. V pondelok ho za kandidáta na post predsedu nominovala prešovská primátorka Andrea Turčanová. Záujem o post predsedu mal aj nitriansky krajský poslanec Miloslav Hatala, ten sa však v sobotu kandidatúry vzdal.

Vašečka v KDH zostáva

Neúspešný kandidát na predsedu KDH Richard Vašečka sa nechystá odísť z hnutia. Naďalej zostáva členom KDH. Vylúčil, že by sa chystal založiť si vlastnú stranu. 

Vašečka priznal, že jeho predstava o smerovaní strany je odlišná ako predstava súčasného predsedu. „Uvidíme, či sa tieto predstavy budú dať zladiť. Som však ochotný prehodnotiť veci, so súčasným vedením si sadneme a budeme sa o tom rozprávať,“ priblížil po výsledkoch tajného hlasovania delegátov.

Vašečka súčasne odmietol aj podpredsednícku stoličku v strane, ktorú mu navrhol Hlina. „Urobil som to aj z takej určitej úctivosti, nový predseda, ktorý obhájil svoj post, si vybral svoj tím, čo bolo dopredu deklarované. Nechcel by som to narúšať,“ ozrejmil novinárom.

Profil Alojza Hlinu

Alojz Hlina sa narodil 22. októbra 1970 v Liptovskom Mikuláši. Absolvoval Strednú školu poľnohospodársku v rodnom meste. Neskôr študoval na Vysokej škole poľnohospodárskej (v súčasnosti Slovenská poľnohospodárska univerzita) v Nitre. Po novembri 1989 zo školy odišiel a stal sa prvým manažérom Vysokoškolskej únie Slovenska. Venoval sa podnikaniu a pozornosť verejnosti vyvolával občianskymi iniciatívami a aktivitami.

Do parlamentu sa v roku 2012 dostal na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Z klubu hnutia vystúpil a od marca 2015 pôsobil v poslaneckom klube Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Pracoval vo Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. V septembri 2014 si zaregistroval stranu Občania Slovenska. Kresťanskí demokrati a strana Alojza Hlinu Občania SR podpísali koncom apríla 2016 zmluvu o spolupráci, ktorá mala viesť až k povolebnej spolupráci. Zmluva vypršala 120 dní pred parlamentnými voľbami v marci 2016.

Dňa 11. apríla 2015 požiadal Hlina o členstvo v KDH a vysvetlil, že ak KDH jeho členstvo odobrí, vzdá sa funkcie predsedu aj členstva v strane Občania Slovenska a vedením do najbližšieho snemu poverí jednu z členiek strany. Jeho žiadosti vyhoveli a od 18. apríla 2015 je členom KDH.

Novým predsedom KDH sa stal Alojz Hlina 11. júna 2016. V tajnom hlasovaní o tom v prvom kole rozhodli delegáti snemu v Ružomberku, od ktorých získal 223 hlasov.

RUŽOMBEROK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kdh

Dôležité udalosti