Pili ste a neviete, či už môžete šoférovať? Na energetický nápoj zabudnite

Ilustračná snímka.
Zdroj: Pair Srinrat/shutterstock.com

Podľa odborníčky narobí viac škody, ako osohu.

Je po víkende a možno aj vy ste ráno bojovali s tým, či si sadnúť za volant. Hoci ste si dali iba pár pohárov vína či piva. Zostatkový alkohol je veľký problém aj na Slovensku, Vodiči si neuvedomujú, že si s ním sadajú za volant a stáva sa, že spôsobia nehodu. U nás je nulová tolerancia, na rozdiel od iných krajín.

Vlaňajšie štatistiky ukazujú, že takmer každú desiata nehodu spôsobia vodiči pod vplyvom alkoholu. Polícia dokonca zverejnila, že až 59 percent dopravných nehôd pod vplyvom sa stane cez víkendy, vrátane piatku, avšak ešte rizikovejšími sú predĺžené víkendy a sviatky, počas ktorých opití vodiči spôsobia v priemere o 11 percent viac dopraných nehôd. Vlani to dokonca bolo viac o takmer tretinu, presne 31 percent.

Zostatkový alkohol a alkohol

Primárka Centra pre liečbu drogových závislostí na Prednej Hore Mária Martinove pre tvnoviny.sk vysvetlila, že zostatkový alkohol je ten, ktorý ešte neprešiel v tele látkovou premenou a nevylúčil sa z organizmu.

"Je nebezpečný pre pijúceho v tom, v čom je nebezpečný akýkoľvek iný požitý alkohol. U vodičov môže rovnako, ako alkohol, spôsobiť napr. predĺženie reakčného času, zníženie pozornosti, zúženie zorného poľa a vlastne všeobecne zníženú schopnosť viesť motorové vozidlo," povedala.

Koľko nepiť pred jazdou?

Ak si myslíte, že existuje nejaké pravidlo, koľko pred jazdou by ste nemali piť, aby ste nenafúkali zo zostatkového alkoholu, tak sa mýlite. Lekárka tvrdí, že je to individuálne.

Zdôraznila, že všetko závisí od metabolizmu alkoholu u toho - ktorého jedinca, od toho, čo máme v žalúdku, od množstva a koncentrácie skonzumovaného alkoholu, od času, kedy bol alkohol požitý, prípadne aký druh alkoholu bol požitý a miešaný navzájom.

Zdroj: shuterstock.com/Oleg Mikhaylov

Podľa oddelenia bezpečnosti cestnej premávky pri ministerstve dopravy pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 percent vyššia ako u vodiča, ktorý nepil. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400 percent.

Energetický nápoj a mastné jedlo deň po

Medzi ľuďmi sa traduje, že po prebdenej moci pomáha energetický nápoj znížiť alkohol v krvi. Martinove má na to jednoznačný názor - je to mýtus.

"Energetické nápoje ´po opici´ môžu trochu povzbudiť, ale napr. neurýchlia elimináciu alkoholu z tela. Okrem toho môžu obsahovať iné nepriznané psychoaktívne látky a zmierniť až prekryť únavu z opice. Preto ich konzumácia môže ešte zvyšovať napr. riziko nehody pod vplyvom zostatkového alkoholu. Rovnako ako zjedenie tzv. mastného jedla nemá ako ovplyvniť metabolizmus už stráveného alkoholu. A navyše po opici pri napínaní na zvracanie, obvykle jesť nechutí, obzvlášť nie mastné jedlo," vysvetlila odborníčka.

Muži vs. ženy a alkohol

Ako sa hovorí, nie je taký ľudský organizmus, na ktorý by opíjanie sa pôsobilo priaznivo. Zle vplýva na každého.

"Alkohol je bunkový jed, na ktorý je v prvom rade citlivý vyvíjajúci sa organizmus, najmä deti a mladiství. V porovnaní s mužmi sú ženy citlivejšie, majú menšiu pečeň a tým aj jej nižšiu detoxifikačnú schopnosť, majú menší distribučný priestor pre vypitý alkohol a napokon aj iné hormonálne vybavenie v porovnaní s mužmi," zdôraznila.

Domáci dreger

Ak si chcete overiť, či máte ešte zostatkový alkohol, skúste nafúkať do dregera. Dôležité je však povedať, že meranie nie je presné, ale iba orientačné. Podľa odborníčky, sú spoľahlivé iba tie, ktoré sú pravidelne kontrolované a kalibrované.

Zdroj: nikamo/shutterstock.com

PN-ka z alkoholu

Najhorší pre telo je metylalkohol. Vo svete sa odhaduje, že najvyššie náklady sú spojené s rakovinou a kardiovaskulárnymi chorobami. Omyl. "Pri výpočte nákladov na rôzne ochorenia a následnú práceneschopnosť nás duševné ochorenia stoja omnoho viac, ako iné ochorenia, ide o miliardy dolárov. Svoje zastúpenie tu má aj pitie," dodala.

Pre tvnoviny poskytla aj tabuľku desiatich príčin vedúcich  k PN-ke vo svete, ktorú v roku 2001 vypracovala Andreasenová. Týka sa ľudí od 15 do 44 rokov.

Dôvod vedúci k  práceneschopnosti

Náklady ( v DALYs)

Unipolárna veľká depresia

Tuberkulóza

Dopravné nehody (a tu prítomný alkohol)

Užívanie alkoholu

Sebapoškodzujúce poranenia

Bipolárna porucha

Vojna (a s ňou súvisiace duševné poruchy)

Násilie (s ním súvisiace pitie, duševné poruchy)

Schizofrénia

Sideropenická anémia

42,972

19,673

19,625

14,848

14,645

13,189

13,134

12,955

12,542

12,511

DALYs (Disability – Adjusted Life Years)

Prečítajte si, koľko vás bude stáť nezodpovedné pitie

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu spoločne s prezídiom PZ vypočítali, koľko zaplatí vodič za nezodpovedné pitie.

Pokuta za alkohol za volantom - až do výšky 800 €
Zadržanie vodičského - až do troch rokov
Sedenia a potvrdenie od psychiatra, že nie ste závislí od alkoholu - cca 100 €
Poradenstvo psychológa (štyri skupinové sedenia a záverečný pohovor) - cca 300 €
Opätovná skúška na vodičák, ak vám ho zobrali na viac ako dva roky - 16,50 €

BRATISLAVA, PREDNÁ HORA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti