Čo bude s novou vládou? Tu sú štyri možné scenáre

Stretnutie Andreja Kisku a Petra Pellegriniho.
Stretnutie Andreja Kisku a Petra Pellegriniho. Zdroj: TASR/ Martin Baumann

Jedným z nich je aj úradnícka vláda.

Dezignovaný premiér Peter Pellegrini má štyri dni na to, aby našiel nových kandidátov na ministrov jeho vlády. Prinášame vám možné scenáre ďalšieho vývoja. 

1. Peter Pellegrini v piatok prinesie do Prezidentského paláca nové mená, hlava štátu ich akceptuje a ministrov na druhý pokus vymenuje.

2. V hre je však aj možnosť, že nový návrh sa ani tentokrát prezidentovi páčiť nebude a Petrovi Pellegrinimu môže zobrať poverenie na zostavenie vlády. Ak by sa hlava štátu rozhodla pre takýto krok, sama má právo poveriť zostavením vlády "hocikoho".

3. Ďalšou z možností je, že prezident vymenuje úradnícku vládu s ministrami, ktorých sám navrhne.

Ktorákoľvek z týchto troch variant však musí získať dôveru parlamentu. Ak sa tak nestane počas šiestich mesiacov, prezident parlament rozpustí a vyhlási predčasné voľby.

4. Poslednou, najmenej pravdepodobnou možnosťou je, že hlava štátu nechá dovládnuť Roberta Fica, ktorý je premiér v demisii. Takáto vláda by ale nemohla prijímať zásadné rozhodnutia a potrebovala by súhlas prezidenta.

Pozrite si rozhovor s politickým analytikom Jánom Baránkom, kde možnosti podrobne vysvetlil.

 

Rozhodnutie prezidenta nevymenovať vládu v zložení, ktoré predstavil dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), je z politického hľadiska primerané a dalo sa očakávať. Tak zhodnotila krok hlavy štátu politologička Darina Malová.

Podľa Malovej totiž Kiska požaduje od počiatku buď predčasné voľby alebo zásadnú rekonštrukciu vlády. "Návrh, ktorý predložil Pellegrini, rozhodne nemožno vydávať za zásadnú rekonštrukciu vlády. Ostáva tam veľa ministrov, ktorých mená sa veľmi často spájajú s korupciou," zhodnotila.

Malová pritom podotkla, že predstavitelia všetkých troch vládnych strán sa vyjadrili, že právo prezidenta nevymenovať vládu v navrhnutom zložení akceptujú. Aj tak však očakáva, že sa po rozhodnutí ozve premiér v demisii Robert Fico (Smer-SD), ktorý nebude spokojný.

"Zareaguje zrejme negatívne, ale v záujme upokojenia celospoločenskej atmosféry predpokladám, že strana Smer-SD príde s ďalším návrhom," uviedla Malová. Podľa tej sa nedalo čakať, že politik formátu Roberta Fica príde so zásadnou rekonštrukciou vlády hneď na prvýkrát.

Malová je zároveň presvedčená, že so zmenou na svojich ministerských postoch by mala prísť aj strana SNS, konkrétne by mal byť podľa nej vymenený minister obrany Peter Gajdoš (SNS), okolo ktorého sú z jej pohľadu veľké pochybnosti.

Podľa politológa Pavla Baboša sa prezident snaží naďalej využívať ústavné kompetencie, ktoré má na to, aby vyvíjal čo najväčší tlak na dezignovaného premiéra Petra Pellegriniho. Baboš si myslí, že vládna koalícia sa snažila situáciu ohľadom novej vlády zvládnuť skôr, ako by mohli byť v piatok (23.3.) ďalšie protesty na námestiach. To sa jej teraz pravdepodobne nepodarí.

Keďže Kiska dal Pellegrinimu čas práve do piatka, nová vláda i v prípade spokojnosti prezidenta už pravdepodobne nestihne získať ten istý deň dôveru v parlamente. "Môžu sa tak uskutočniť ďalšie protesty, ktoré budú vyvíjať tlak," skonštatoval politológ.

Kiska v prejave nepriamo naznačil, že sa mu nepozdáva nominácia Jozefa Ráža ml. z tímu ministra zdravotníctva Tomáša Druckera na post ministra vnútra. "Dá sa to chápať, keďže sa o ňom píše ako o človeku, ktorý má kamarátsky vzťah s doterajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD)," poznamenal v tejto súvislosti Baboš.

Kiska oznámil, že nevymenuje novú vládu v zložení, v akom ju navrhol Pellegrini. Dezignovanému premiérovi zároveň tlmočil konkrétne výhrady a požiadal ho, aby do piatka (23.3.) navrhol novú zostavu nominantov na členov kabinetu.

BRATISLAVA/zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti