Zaručené zhadzovanie kíl: Vylúčte z potravín všetko biele!

Potraviny - ryža, cestoviny, chlieb
Zdroj: shuterstock.com

Všetko biele - ryžu, cestoviny, rožky, chlieb či tučné jogurty z jedálnička vyraďte!

Už dlhé roky odborníci na výživu a chudnutie preferujú celozrnné výrobky pred obyčajným bielym pečivom. Prečo? Biele pečivo na rozdiel od celozrnného neobsahuje vlákninu, vitamíny, minerálne látky a má vyšší glykemický index.

Pocit zasýtenia z bielych pšeničných produktov je citeľne kratší ako z celozrnných, takže môžete zjesť nevedomky väčšiu porciu a prijať zbytočne viac energie, pripomínajú odborníci na zdravú výživu.

Zamerajte sa na kvalitu, nie kvantitu

Veľmi dôležitá aj kuchynská úprava surovín, ktoré používate. Práve tá ovplyvňuje ich výsledný glykemický index, teda rýchlosť uvoľňovania energie a následný pocit a dobu zasýtenia.

Základným pravidlom je prílohy nerozvariť a variť ich tak akurát (cestoviny al dente). Namiesto smotanových omáčok alebo kečupu zas siahnuť po zelenine.

Prílohy sú povolené, ale...

Biela ryža a bežné cestoviny sú na tom podobne ako biela múka. Neobsahujú vlákninu ani minerálne látky a majú len málo vitamínov.

Napríklad biela ryža je zbavená všetkých povrchových nutrične cenných obalov a cestoviny z bielej pšeničnej múky sú len obyčajným polotovarom, ktorého základ je zhodný s bielym pšeničným pečivom.

 

Zdroj: shuterstock.com

Prílohám však nie je nutné sa vyhýbať ani v redukčnom režime. Pri výbere cestovín je dobré staviť na tie z celozrnnej múky, ražnej múky alebo zo 100% tvrdej pšenice. Ryža s vhodnými parametrami je natural, basmati, celozrnná či fialová.

A čo mlieko?

Mlieko a mliečne výrobky sú naopak považované za vysoko kvalitné potraviny a za bohatý zdroj bielkovín, vitamínov A, D, B, minerálov, najmä vápnika a fosforu.

Sú bežnou súčasťou zdravých redukčných jedálničkov a ich konzumácia nijako nebráni redukcii váhy. Práve naopak - kyslomliečne výrobky a syry dodávajú organizmu hodnotné živiny a zároveň dobre zasýtia.

Zdroj: Shutterstock.com

Samozrejme sledujte ich množstvo tuku - pre chudnutie sú vhodné tie s obsahom tuku do troch percent. Rozmenené na drobné, je vhodné konzumovať skôr kyslé a srvátkové mliečne výrobky, ovčie alebo alternatívne sójové produkty, v ktorých nie je obsiahnutý žiadny mliečny cukor.

V predajniach zdravej výživy a v supermarketoch sa dá zohnať aj kravské mlieko bez obsahu laktózy (Lacto-free ).


BRATISLAVA/redakcia myzeny

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti