Jablká zničili mrazy. Bude ich nedostatok a ceny tak narastú

Jabĺk bude zrejme nedostatok.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Slovensko je pritom od jabĺk z cudziny závislé, dovoz zaisťuje viac ako polovicu spotreby.

Na pultoch môžu chýbať jablká. Ovocinári upozorňujú, že minuloročné kruté mrazy zničili veľkú časť úrody a európske sklady sú poloprázdne. Nedostatok tohto ovocia bude dvíhať cenovky v obchodoch.

Začiatkom februára bolo v európskych skladoch ani nie 2,5 milióna ton jabĺk, čo je zhruba o tretinu menej ako vlani. Je to najnižšia zásoba v Európe za posledných desať rokov. 

„Rok 2017 bol mimoriadne náročný pre pestovanie ovocia, pretože veľkú časť Európy zasiahli silné mrazy. Následkom boli poškodené plody a nižšia úroda," povedal predsedsa Únie ovocinárov Slovenska Marián Varga.

Slovensko je pritom od jabĺk z cudziny závislé, dovoz zaisťuje viac ako polovicu spotreby. Dopestovať kvalitnú úrodu sa podarilo iba tým ovocinárom, ktorí zainvestovali do protimrazovej ochrany. Ovocinárovi z južného Slovenska sa takto podarilo zachrániť až 80 percent z celej produkcie.

„To bolo hlavne preto, že sme si vybudovali protimrazovú závlahu, ktorá nám na 16 hektároch čo máme zachránila 100 percent úrody. Vyšla nás cez 100tisíc eur, ale isto sa tá investícia oplatila. Ďalších 19 hektárov, tam protimrazovú ochranu nemáme, využívame hlavne parafínové sviečky, tu sme pocítili tie straty na jablkách," uviedol ovocinár Milan Broškovič z Emilových sadov, Dvory nad Žitavou.

Keďže kruté mrazy postihli veľké pestovateľské oblasti v takmer celej Európe, vyššie cenovky ovocia budeme vidieť aj na našich pultoch. „Ceny idú raketovo hore. Až o 30 percent vyššie oproti minulým rokom. Niekde sú až o 50 percent vyššie ceny," vysvetlil Varga.

„Na druhej strane je tu šanca pre domácich pestovateľov, aby nahradili nedostatky vlastnou produkciou, a tým si získali lepšie pozície v slovenskom maloobchode. Môžu ukázať, že ten argument, že ich vytláčajú z trhu dovozové tovary, môžu byť nahradené domácou produkciou," vysvetlil potravinový analytik Ľubomír Drahovský.

Ovocinári však upozorňujú, že celá východná časť Európy bojuje s nedostatkom pracovníkov. Keď nemajú ľudí, dostatočné množstvo kvalitného ovocia jednoducho dodať nevedia.

„Súrne potrebujeme inštitút sezónnej práce pre poľnohospodárstvo, toto nemáme, následkom čoho sa dlho zbieralo ovocie. To, ktoré mali nechať na stromoch a už ho nezbierať, tak ešte zbierali, naskladnili a už bolo napadnuté patogénnmi. Teraz, keď sa otvorili sklady, tak je vysoké percento poškodených jabĺk," dodal Varga.

Ovocinári sa pripravujú na kritický scenár aj tento rok. Teplota na začiatku jari klesá v noci hlboko pod nulu a ten, kto nerobil protimrazovú ochranu pre kôstkoviny ako čerešne, marhule či broskyne, môže vraj počítať s významnými stratami.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jablká

Dôležité udalosti