ANKETA: Stihneme postaviť Rázsochy z Plánu obnovy? Nominanti strán sa výnimočne zhodli

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na koncovú nemocnicu Rázsochy sme dostali z plánu obnovy 281 miliónov eur. Podmienka je, aby sme hrubú stavbu stihli postaviť do júna 2026 a hoci to minister nepriznal, väčšina politikov hovorí, že je to nereálne. Predstavitelia politických strán sa zhodujú, že peniaze treba presunúť na zmysluplné projekty, alebo za ne nakúpiť nové prístroje.

Stihneme postaviť nemocnicu Rázsochy z plánu obnovy? Minister zdravotníctva Michal Palkovič nemá jednoznačnú odpoveď. Viacerí politici však nedávajú projektu veľké šance.

Zároveň sa zhodujú, že hlavné mesto potrebuje novú koncovú univerzitnú nemocnicu. Ak by sa ju nepodarilo financovať z plánu obnovy, Palkovič pripúšťa, že sa budú musieť nájsť peniaze v štátnom rozpočte. 

K dispozícii tak ostane nevyužitých 281 miliónov eur. Predstaviteľov a odborníkov na zdravotníctvo zo strán Smer, Hlas, Progresívne Slovensko, SaS a KDH sme sa opýtali, ako by oni minuli peniaze z plánu obnovy, ak sa z nich nestihnú postaviť Rázsochy.

Prečítajte si tiež:

Vladimír Baláž (Smer):

Podľa mňa sa Rázsochy nestihnú dobudovať a peniaze sa majú poslať tam, kde sú zmysluplné projekty. Treba si uvedomiť, že to závisí od toho, či sú pripravené projekty a ministerstvo tvrdí, že sú. Ja o nejakých viem tiež. Druhá vec je, ako sa zachová Európska únia ohľadom míňania peňazí z plánu obnovy. Myslím si, že nebudeme jediní, kto bude meškať a možno sa termíny predĺžia. Toto sú veci, o ktorých musí rozhodnúť človek zvnútra a musí robiť správne rozhodnutie. 

Zuzana Dolinková (Hlas):

V prvom rade si treba to priznať a urobiť politické rozhodnutie, že Rázsochy nebudú z plánu obnovy. Treba postaviť novú koncovú národnú nemocnicu v Bratislave zo štátneho rozpočtu, treba na to vyčleniť peniaze. Je to priorita každej budúcej vlády, musí to byť priorita. Neminutých 281 miliónov eur treba dať na projekty v regiónoch tým nemocniciam, ktoré majú pripravené projekty, a vedia garantovať, že ich stihnú do konca júna 2026, tak ako sú nastavené podmienky plánu obnovy.

Jana Bittó Cigániková (SaS):

Rázsochy sa určite nestihnú postaviť z plánu obnovy. Každému príčetnému človeku je to jasné. Jediný, kto to úplne nepriznáva, je ten, kto má za to najväčšiu politickú zodpovednosť a to je Eduard Heger, ktorý bol posledný premiér a minister zdravotníctva. Peniaze treba presunúť do regiónov na projekty, ktoré sa stíhajú. Napríklad nemocnice v Prešove, Banskej Bystrici, detská kardiológia v Bratislave a ďalšie malé projekty. V prípade, že sa bude pre politické debaty naťahovať čas a nestihneme tieto termíny, treba dať peniaze na vybavenie nemocníc, lebo aj to je možnosť. Druhá vec je, že sa rozprávame o pláne obnovy ako o niečom zázračnom. Ide o miliardu eur. Treba si uvedomiť, že keby sme zvýšili platbu na poistenca štátu na 4,5 percenta, tak ako sme to nastavili v zákone, tak máme každý rok miliardu. Tieto financie treba naplánovať na nemocnice. Treba získať politickú zhodu, že sa bude riešiť situácia národnej nemocnice v Bratislave, či už to budú Rázsochy alebo iné miesto, je na politickom rozhodnutí. Takýto záväzok existuje, podpísali sa pod to strany Hlas, Sme rodina, SaS a ďalšie strany. Tieto strany garantujú, že sa bude riešiť nemocnica v Bratislave.

Prečítajte si tiež:

Oskar Dvořák (Progresívne Slovensko):

Myslím si, že je zbytočné hľadať vinníka a treba sa pozerať dopredu. Je nad slnko jasné a priznávajú to aj vládni predstavitelia, že sa Rázsochy z plánu obnovy nestihnú. Rázsochy ako koncová univerzitná nemocnica by sa nemali stopnúť, len nebudú financované z plánu obnovy. Samotný minister zdravotníctva hovorí, že má iné projekty a bolo by dobré ich predstaviť. Peniaze sa dajú využiť aj na rekonštrukcie alebo dostavby iných nemocníc po celom území Slovenska, alebo na iné pripravené projekty, alebo sa dajú využiť na prístrojové vybavenie nemocníc.

Peter Stachura (KDH):

Mňa osobne veľmi mrzí, že sa Rázsochy nepostavia z plánu obnovy. Verím, že Slovensko a naši pacienti potrebujú národnú univerzitnú nemocnicu v Bratislave. Musíme urobiť všetko preto, aby sa postavila. Peniaze, ktoré sa nemôžu použiť na národnú univerzitnú nemocnicu, by sa mali použiť na iné projekty, aby neprepadlo ani jedno euro.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.