TOP 7 dôvodov prečo čítať knihy. A nielen na Veľkú noc

Ilustračná snímka.
Zdroj: Vadim Georgiev/shutterstock.com

Iba 360 sekúnd čítania denne dokáže zredukovať hladinu stresu o dve tretiny.

Blíži sa veľkonočné sviatky, ktoré pre niektorých znamenanajú štyri dni voľna. Podľa predpovedí má pršať a prečo by ste ich nestrávili s dobrou knihou? Máme pre vás sedem dôvodov, prečo by ste mali čítať knihy. A nie je to len o rozširovaní slovnej zásoby, čo obzorov.

Veď stále je marec - mesiac knihy, ktorý je v slovenskom kalendári už 63 rokov. A to na počesť Mateja Hrebendu, slovenského popularizátora čítania. Počas svojho života (1796 - 1880) motivoval bežných ľudí k čítaniu, zachránil množstvo kníh pred spálením a prispel k vzniku knižníc.

Rozvíja myseľ, zvyšuje inteligenciu

Čítanie kníh podporuje takmer všetky oblasti myslenia. Ľudia, ktorí čítajú, majú vyššiu inteligenciu a všeobecné vedomosti než tí, ktorí nečítajú.

Venovať sa čítaniu kníh by sme mali aj vo vyššom veku. Udržiavame si tým bystrú myseľ, čo popísala v štúdii profesorka Anna Cunningham z Univerzity v Berkeley (Ako čítanie pôsobí na myseľ).

Zlepšuje analytické myslenie

Podľa uvedenej štúdie čítanie podporuje analytické myslenie. Lepšie pochopiť problém, zistiť príčinu a navrhnúť správne riešenie, to všetko sú kompetencie užitočné v rôznych oblastiach života, nielen v zamestnaní.

Rozširuje slovnú zásobu

Čítanie je najefektívnejší spôsob rozširovania slovnej zásoby. Literatúra obsahuje výrazy, ktoré sa v bežnej komunikácii nevyskytujú a nesprostredkujú nám ich ani médiá.

Knihy taktiež pomáhajú kultivovať prejav v slovenčine, s ktorou pri práci v medzinárodných spoločnostiach či v zahraničí, častokrát strácame kontakt.

Redukuje stres

Čítanie je jednoduchá cesta ako relaxovať. Iba 6 minút čítania denne dokáže zredukovať hladinu stresu o dve tretiny.

Podľa psychológov funguje čítanie pri znižovaní stresu lepšie, ako prechádzka na čerstvom vzduchu, počúvanie upokojujúcej hudby alebo hranie počítačových hier.

Je jedno akú knihu čítame.

Jej schopnosť odpútať naše myšlienky a sústrediť sa na obsah je najlepším spôsobom, ako sa rýchlo zbaviť stresu.

Posilňuje pamäť

Zápletka, charaktery, ich konanie, vývoj a dejové súvislosti. Náš mozog si to všetko musí predstaviť a zapamätať. Tieto schopnosti si každou knihou zlepšujeme.

Tip, ako si základnú myšlienku knihy zapamätať lepšie, je viesť si stručný čitateľský denník so zaujímavými citáciami. Keď sa k nim vrátime, lepšie si spomenieme na celý obsah.

Trénuje koncentráciu

Hektika dnešnej doby podsúva našej pozornosti množstvo podnetov naraz, naša myseľ sa im venuje súčasne, no ani jednej poriadne. Sediac za počítačom telefonujeme, zároveň odpovedáme na e-mail, chatujeme alebo si pozeráme nástenku sociálnej siete.

Pri čítaní knihy je nutné upriamiť pozornosť iba na jej obsah. Na zlepšenie koncentrácie stačí čítať knihu pravidelne, približne 20 minút denne.

Vzdeláva

Hoci sú počítačové hry, dokumentárne filmy a online kurzy moderné, kniha je klasika. Učebná pomôcka na ktorú sa dá spoľahnúť aj keď vypadne elektrický prúd alebo internet.

Kniha je skvelý spoločník pri výučbe cudzieho jazyka alebo pri nadobúdaní odbornosti. Množstvo reportážnych a populárno-náučných kníh ponúka analýzu a vysvetlenia v širších súvislostiach, informovala tvnoviny.sk Paula Juričková.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.