Jankovská sa mala podieľať na násilnom prebratí podniku. Tvrdí muž, ktorý sa bojí o život

REX  Svarinska.mp4
Zdroj: TASR

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti vraj mala zobrať aj úplatok. Ona všetky obvinenia odmieta.

Objavili sa ďalšie závažné podozrenia o prepojení mafie na najvyšších štátnych úradníkov. Máme k dispozícii nahrávku muža, ktorý tvrdí, že štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti sa ešte ako sudkyňa mala podieľať na násilnom prebratí trenčianskeho podniku pôvodným majiteľom.

A svedok zašiel ešte ďalej. Podľa neho mala v tejto súvislosti vziať aj veľký úplatok. Monika Jankovská ale tieto obvinenia odmieta.

Podľa tohto muža bola Monika Jankovská aktérkou násilného prebratia trenčianskeho podniku. Tvrdí, že mala priateľský vzťah s mafiánskym bossom Petrom Čongrádym. On osobne mal pre neho na prelome milénia pracovať a dodnes figuruje aj v mafiánskych zoznam v skupine sýkorovcov.

Na nahrávke opisuje praktiky a celý plán bosa Čongrádyho, ako sa chceli podniku zmocniť. Vyrozprával to ešte vlani vraj v obave o svoj život.

„Toto vyhlásenie som sa rozhodol urobiť z bezpečnostných dôvodov. Lebo sa môže stať, že budem násilne alebo nenásilne perzekuovaný," vyhlásil muž z nahrávky Michal Vida.

Na začiatku celého príbehu sú pôvodní majitelia trenčianskeho baru Fatima. O tento podnik mal Peter Čongrády podľa svedka veľký záujem. A preto vraj zosnoval plán.

„Peter Čongrády mal dve alternatívy, ako získať predmetnú nehnuteľnosť. Jednou bola fyzická likvidácia majiteľov Janíčka a Strelčíka, ale keďže tento variant by bola náročnejší vzhľadom na to, že sa jednalo o osoby, ktoré sú tu v regióne pomerne známe, tak sa rozhodol, že týchto dvoch podnikateľov dá zavrieť do vyšetrovacej väzby," povedal Vida.

Podľa jeho slov našli muža, ktorý mal policajtom vyrozprávať, že ho vydierali. Majiteľov baru obvinili a poslali za mreže. Peter Čongrády vraj manželke jedného z nich prisľúbil, že ich z väzby dostane, ale musia na neho prepísať podnik.

Tu už podľa svedka nastupuje na scénu súčasná štátna tajomníčka a vtedajšia sudkyňa okresného súdu v Trenčíne - Monika Jankovská. Tvrdí, že sa mala postarať o to, aby ich z väzby prepustili.

„Ja som sa s touto menovanou sudkyňou v doprovode pána Čongrádyho stretol trikrát osobne. Dokonca som bol za Jankovskou v Trenčíne, kde som išiel za ňou služobným výťahom. Pán Čongrády sa tam pohyboval ako doma, vďaka jej dobrým kontaktom," dodal Vida.

Jankovská obvinenia odmieta

Štátnej tajomníčke sme v súvislosti s týmito vážnymi obvineniami poslali niekoľko otázok. Stretla sa s nami priamo na ministerstve spravodlivosti. „Ja som s pánom Čongrádym nemala absolútne žiadny vzťah. Túto osobu vôbec nepoznám," povedala Monika Jankovská.

„Všetko to vyvrcholilo vtedy, keď mala pani Jankovská všetkých prepustiť na slobodu a rozhodnúť o celej veci, lebo sa zariadilo to, aby to dostal práve senát, kde bola ona predsedníčkou senátu. Vtedy to bolo obdobie, kedy sa to ešte dalo," uviedol Vida.

„Tento prípad mi musel byť pridelený len a len v súlade s rozvrhom práce, ktorý v tej dobe platil," oponovala Jankovská.

Toto všetko sa malo diať ešte pred 18-timi rokmi. Jankovská ale tvrdí, že Michala Vidu nepozná a vylúčila, že by za ňou niekedy on a Čongrády na súde boli.

„Každá osoba, ktorá vojde na okresný a krajský súd je legitimovaná a nikto sa tam nemôže voľným spôsobom pohybovať, zvlášť keď som pojednávala túto trestnú vec, dokonca súd podliehal osobitnému režimu, takže absolútne vylučujem, že by sa akékoľvek osoby voľne pohybovali po súde," doplnila Jankovská.

Pôvodní majitelia - Ondrej Janíček a Jozef Strelčík - sa po dvoch rokoch na slobodu dostali. Z väzby ich členovia zločineckej skupiny mali priviezť priamo za bosom Čongrádym. „Mňa a môjho spoločníka vozili po Bratislave a že nás zakopú pokiaľ nepodpíšeme tú nehnuteľnosť," uviedol Ondrej Janíček.

„Pán Čongrády im oznámil, že za slobodu sa platí a že keď chceli ísť z väzby von, tak nech zaplatia, že Jankovskej už boli zaplatené tri milióny korún," povedal Vida.

Monika Jankovská tvrdí, že takéto útoky na jej osobu a aj rodinu trvajú už niekoľko rokov. V tejto súvislosti podala aj trestné oznámenia za krivé obvinenie. Aj teraz prebieha konanie na súde v Bratislave za ohováranie.

„Zvážim podanie trestného oznámenia na pána Vidu, pretože jeho tvrdenia sú absolútne nepravdivé a naozaj poškodzujú moju osobu, zasahujú do mojej práce, dokonca sa to dotýka už aj mojich detí, pretože útoky boli vedené aj voči mojim synom a tí naozaj nemôžu za to, akú prácu som aj vykonávala," povedala Jankovská.

Prečo sa objavujú podozrenia o prepojení štátnej tajomníčky s mafiou?

Prečo sa vôbec objavujú podozrenia o prepojení súčasnej štátnej tajomníčky s mafiou? Monika Jankovská má vysvetlenie aj pre to. Navyše sa odvoláva na bezpečnostné previerky najvyššieho stupňa, ktoré by jej podľa nej nedali, ak by sa so zločincami zaplietla.

Monika Jankovská si vzala za manžela muža, ktorého rodičia pôsobili ako profesionálni rodičia v detskom mestečku v Zlatovciach. Teda na tom istom mieste, kde vyrastal aj dnes už nebohý bos mafiánskej skupiny sýkorovcov Peter Čongrády. Spájanie jej mena so zločincami trvá vraj už roky.

„Boli vypovedať aj moji svokrovci, aj môj manžel, že oni pána Čongrádyho nevychovávali, nevyrastal v tej bunke s mojimi svokrovcami," povedala Jankovská.

No a teraz má tieto podozrenia vysvetľovať v poradí už tretiemu ministrovi. „Dostal som tieto informácie, ale viete, ja som tiež počul na svoju osobu všeličo. Najskôr, aby som vedel, o čo sa jedná, tak musím sa porozprávať s pani štátnou tajomníčkou," povedal nám pred pár dňami minister spravodlivosti Gábor Gál.

Niekdajšia sudkyňa tvrdí, že pôvodných majiteľov trenčianskeho podniku Ondreja Janíčka a Jozefa Strelčíka nakoniec za vydieranie odsúdila. Za mrežami pobudli vyše dvoch rokov. Štátna tajomníčka sa odvoláva aj na to, že ak by mala vzťahy s mafiánmi, bezpečnostnú previerku by nikdy nedostala. No má ju a dokonca najvyššiu - prísne tajné. Naposledy ju dostala ešte vlani.

Podnik teraz patrí spoločnosti, ktorej šéfuje manželka Roberta Krajmera

Faktom ale je, že pôvodne vydieraný muž, za ktorého slová pôvodných majiteľov trenčianskeho podniku Fatima odsúdila, nám už pred štyrmi rokmi priznal, že bolo všetko inak. Mafiáni ho síce vydierali, ale podľa jeho slov obvinili aj nevinných. Za všetko vraj môžu policajti, ktorí ho mali donútiť podpísať už dopredu vypracovanú výpoveď.

„Prišli za mnou policajti a povedali, že pokiaľ to neurobím, že nemám nárok na ochranu svedka a vypadávam z toho a som na ulici, tak preto som to podpísal," povedal nám ešte v roku 2014 Tibor Jurisa.

Aj na základe týchto tvrdení žiadajú majitelia podniku už tretíkrát obnovu konania. Chcú očistiť svoje meno. „Vo väzbe som bol 20 mesiacov za vydieranie so zbraňou. Mal som nútiť Tibora Jurisu k prepisu nehnuteľností, väzba bola účelová na to, aby mafia sýkorovcov, respektíve ich odnož Petra Čongrádyho, sa zmocnila časti nehnuteľnosti pod názvom Fatima," povedal Ondrej Janíček.

Svedok, ktorý na nahrávke rozpráva o závažných prepojeniach tajomníčky na mafiu, podal vlani trestné oznámenie na prokuratúre v Trenčíne. „Bol som informovaný, že to bolo odstúpené na NAKA na protikorupčnú jednotku v Trenčíne, kde som bol vypočutý vyšetrovateľom v minulom roku a dodnes som nebol informovaný či už o nejakom ukončení konania alebo o nejakom pokračovaní konania," uviedol Vida.

A čo je s trenčianskym podnikom, o ktorý mal mať mafián Peter Čongrády taký záujem? Vlastní ho spoločnosť, ktorej šéfuje manželka riaditeľa protikorupčnej jednotky NAKA Roberta Krajmera. Policajtov sme sa pýtali, čo sa stalo s trestným oznámením Michala Vidu, zatiaľ neodpovedali. Prípadu sa budeme venovať aj ďalej.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti