Je cisársky rez nebezpečný trend? Odborník to povedal natvrdo

Ilustračná snímka.
Zdroj: Nasimi Babaev/shutterstock.com

Reči o tom, že je to pre ženu ľahšia cesta, sú podľa odborníkov bludy.

V ostatnom období sa ako keby vrece roztrhlo s cisárskymi pôrodmi. V Teleráne to potvrdil aj zástupca prednostu kliniky a vedúci lekár Centra reprodukčnej medicíny Martin Petrenko.

Ako gynekológ a pôrodník naznačil, že to nie je správne. "Áno, je to trend. Často hovoríme, že sa zvyšuje vek prvorodičiek, u nás sa dostávame k tridsiatke. V tomto veku majú ženy už rôzne choroby alebo rigidnejšiu panvu. Druhá vec je spoločenská. Ženy chcú často iba jedno dieťa a to je nepriaznivý trend v spoločnosti. Mnohé budúce mamičky už prichádzajú s tým, že chcú cisársky rez a to sa nedá. Je to tlak na doktorov, ktorí rozhodujú o tom, či ho urobiť alebo nie," ozrejmil.

Podľa odborníka starší doktori sa snažia učiť nasledovníkov všetky spôsoby pôrodu. "Cisársky rez, hoci je to veľká riziková operácie, nie je technický problém. Často sa stretávame s tým, že mladí lekári nemajú šancu naučiť sa kliešťový pôrod," tvrdí Petrenko.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča o polovicu menej pôrodov cisárskym rezom.

Na Slovensku sa až tretina detí narodí cisárskym rezom, čo je asi 57-tisíc pôrodov ročne. "Niektoré malé pôrodnice majú vyše 50 percent takýchto pôrodov. A to je už neúnosné," konštatoval.

Petrenko potvrdil, že v praxi sa cisársky rez robí iba vtedy, ak je to pre matku a dieťa nevyhnutné. "Matka si nemôže povedať, že ho chce," dodal.

Reči o tom, že je to pre ženu ľahšia cesta, sú podľa odborníkov bludy. Naopak hrozí infekcia, či problémy v intímnom živote aj ďalšom tehotenstve. Navyše problém môže mať aj dieťa.

Dieťa dozrieva aj počas samotného pôrodu. Keď príde na svet neprirodzenou cestou, týchto pár dôležitých chvíľ mu vraj chýba.

"Dieťa, keď prichádza pôrodným kanálom, tak sa osídli baktériami matky. Dieťa, ktoré vyberieme von cisárskym rezom, tak sa osídli škodlivými baktériami nemocničného prostredia a existujú štúdie, ktoré dokazujú, že tie baktérie v čreve ostávajú celý život," vysvetlil nám pred časom Jozef Záhumenský z trnavskej gynekologicko-pôrodníckej kliniky.

Zvyšuje sa tak riziko, že takéto dieťa raz bude mať astmu, alergie, cukrovku či dokonca leukémiu. "Keď sa to celé spočíta, tak dieťa, ktoré sa rodí plánovaným cisárskym rezom, má o 40 percent vyššie riziko, že do veku 21 rokov umrie," poznamenal Záhumenský.

Samozrejme to neznamená, že každé dieťa narodené cisárskym rezom bude choré alebo skoro zomrie. Pôrodníci len hovoria o rizikách, a to preto, že cisárskych rezov robíme na Slovensku veľa a často aj vtedy, keď to nie je nutné. Rodí tak každá tretia žena. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča o polovicu menej.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti