Bez tohoto červeného tlačidla už nové auto nekúpite

1_ecall_tvnoviny.mp4
Zdroj: dragonetti/shutterstock.com

A vôbec by nemalo zvýšiť cenu auta, pretože je to pár eurová záležitosť.

Ak ste sa rozhodli kúpiť si nové auto, vedzte, že na palubnej doske pribudne nové tlačidlo. Od ostatných vizuálne vyčnieva.

Európska únia totiž rozhodla, že od 1. apríla musia výrobcovia do nových áut totiž namontovať systém eCall a červené tlačidlo , ktoré je súčasťou tohto systému a služby. Novinka má pomôcť zachraňovať životy na cestách a znižovať následky dopravných nehôd.

V červenom tlačidle je SIM-karta. Stlačením núdzového tlačidla alebo detekciou nárazu pomocou senzorov sa automaticky spustí poplach, potrebné dáta sa automaticky odošlú centru tiesňového volania a auto zavolá na tiesňové číslo 112. 

Povinným zavedením eCall sa zachráni ročne na európskych cestách 2 500 životov.

"Tlačidlo sa samé aktivizuje, napríklad, ak je po nehode vodič v bezvedomí alebo je ťažko zranený. Cieľom tohto tlačidla je, aby pomoc prišla rýchlejšie. Podľa našich prieskumov a štúdii sa ukázalo, že keď sa systém začne využívať, reakčný čas sa zníži až o polovicu. Znamená to, že pomoc príde naozaj rýchlejšie," vysvetlila Ingrid Ludviková zo zastúpenia  Európskej komisie na Slovensku.

Dodala, že namontovanie červeného tlačídla eCall nebude mať výrazný dopad na cenu auta. Dôvodom je, že samotný systém stojí okolo 100 eur.


BRATISLAVA/zg

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska komisia

Dôležité udalosti