Vyjedáte v noci chladničku? Ide o poruchu stravovania podobnú anorexii alebo bulímii

Nočné vyžieranie
Zdroj: TV Markíza

Tohto zlozvyku sa dá celkom ľahko zbaviť.

Vyjedáte chladničku vtedy, keď už väčšina ľudí dávno spí? Problém udržať maškrtný jazyk na uzde majú mnohí. Tohto zlozvyku sa dá celkom ľahko zbaviť. Stačí ho vymeniť za pohyb.

Večera už je za nami, no po chvíli máme pocit, že by sme si predsa len ešte niečo malé dali. Väčšinou sa to však skončí preplneným žalúdkom a to môže byť poriadne nebezpečné.

"Takéto nočné vyjedanie chladničky zaraďujeme medzi podobné poruchy stravovania, ako je anorexia alebo bulímia. Zväčša tu ide naozaj do určitej miery o psychickú poruchu sprevádzanú narušením biologických hodín, častokrát sú to depresívne stavy. Ľudia, ktorí sa prejedajú, trpia nespavosťou a človek môže mať nadváhu až obezitu," hovorí odborný garant projektu Hýbsa Slovensko Viktor Bielik.

Večer by sme sa mali určite oblúkom vyhnúť slaným či sladkým pochutinám. "Ak si dáme večer čokoládu, spustíme rad chemických procesov v mozgu, ktoré u nás evokujú a vytvárajú túžbu po ďalšom jedení a výsledok je, že nezjeme kúsok, ale celú," dodáva Viktor Bielik.

Podľa výživovej poradkyne je základným pravidlom cez deň nehladovať a naservírovať si správnu večeru.

"Najesť sa tak, aby ste neboli príliš sýti ani hladní. Odporúčam na večeru zľahka sparenú zeleninu, ktorá je dobrá na trávenie. Niektorí ľudia majú problém s trávením surovej zeleniny, pokiaľ medzi nich nepatríte, tak aj dobrý šalát s bielkovinou ako ryba, morčacie, kuracie, mäso. Ak ste vegetarián alebo vegán, tak možno nejaká šošovicová alebo fazuľová paštéta, prípadne vajíčka," radí Mirka Luberdová výživová poradkyňa, odborná garantka projektu Hýbsa Slovensko.

Ak ani potom nevydržíme, predsa len existujú potraviny, ktoré nám neublížia ani neskoro večer. "Keď už tak nejaké jabĺčko, mrkvu alebo uhorka, tá má málo kalórií alebo cuketa," dodáva Mirka Luberdová.

"Častokrát to zvýšené psychické vypätie a napätie my kompenzujeme jedením, kedy sa vytvárajú hormóny šťastia a na veľmi krátku dobu sme naplnení a toto môžeme obísť tým, že máme aktivitu-napríklad rýchlu chôdzu vo večerných hodinách a v podstate tie isté hormóny vyplavíme a cítime sa dobre bez toho, aby sme sa museli dojesť," radí Viktor Bielik.

No a hýbať sa môžete začať aj spolu s televíziou Markíza, ktorá chce aj v rámci druhého ročníka projektu Hýbsa Slovensko priviesť k športu a zdravému stravovaniu celé rodiny. Na prvé športovo-zábavné podujatie sa môžete tešiť už 28. apríla v Prešove.

Reportáž do Televíznych novín pripravila redaktorka TV Markíza Lucia Hlaváčková:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.