Prešovský župan chce meniť riaditeľov sociálnych zariadení. Poslancom sa to nepáči

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.
Zdroj: TASR

Dohodu o rozviazaní pracovného pomeru prešovská župa predložila piatim riaditeľom.

Volajú po zmene na postoch riaditeľov sociálnych zariadení. O funkcie mali naraz prísť hneď viacerí. Niektorí na dohodu o odchode pristúpili, no sú i takí, ktorí to odmietli. V Prešovskom kraji župan Milan Majerský hovorí, že ľudia chceli zmenu a on ju chce naplniť.

Dohodu o rozviazaní pracovného pomeru prešovská župa predložila piatim riaditeľom. Dvaja v dôchodkovom veku ju prijali, ostatní traja nie. Viacerí krajskí poslanci hovoria o nešťastnom riešení. Jedným z nich je Peter Pilip (SMER-SD). Nepáči sa mu, že riaditeľ a zástupca riaditeľa úradu bezdôvode núti riaditeľov jednotlivých organizácií sa vzdať funkcie.

Majerský vo funkcii župana po šestnástich rokoch vystriedal Petra Chudíka. Tvrdí, že keď poslanci odmietli pre riaditeľov sociálnych zariadení päťročné funkčné obdobie, dohoda o odchode z funkcií mu prišla správna.

„Ľudia chcú zmenu, ľudia chceli zmenu nielen na poste župana, ale aj na poste iných inštitúcií, a toto bol jeden z možných spôsobov, ako by sme k tej zmene došli," povedal nám.

Zdroj: TV Markíza

Riaditeľ Senior domu Svida Svidník Adrián Labun dohodu o odchode z funkcie odmietol podpísať, ale nateraz sa však odmietol vyjadriť na kameru. Mimo záznam povedal, že do funkcie ho menovalo krajské zastupiteľstvo a len to by ho malo odvolať.

Prešovský župan trvá na svojom a opakuje, že pri snahách o zmeny na poste riaditeľov postupujú aj na základe sťažností a podnetov. Konkrétnosti si však nechal pre seba.

„Keď vám pravidelne posielajú ľudia emaily, telefonujú, posielajú SMS, že kedy bude vymenený riaditeľ, lebo majú konkrétne sťažnosti na nich, tak to je naozaj dôvod na to, aby sme boli aktívni aj v tejto oblasti. Ak to nepôjde, samozrejme, budeme hľadať inú možnosť," dôvodí Majerský.

Tú má podľa poslanca Smeru Petra Pilipa v rukách jedine krajský parlament. „Na návrh predsedu Prešovského samosprávneho kraja zastupiteľstvo menuje riaditeľov do funkcie a na návrh predsedu odvoláva," vyhlásil.

Či sa tak stane napríklad aj v prípade svidníckeho riaditeľa, zatiaľ nevedno. Prešovský župan zdôraznil, že v konečnom dôsledku aj tak rozhodnú poslanci. Pilip je však presvedčený, že je to len získavanie miest pre svojich verných.

„Rozhodne nemáme pripraveného žiadneho človeka, každý, kto bude mať záujem prihlásiť sa, môže ísť do výberového konania a každá jedna pozícia bude obsadená cez výberové konanie," dodal šéf kraja.


SVIDNÍK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prešovský kraj

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.