Sú viacgeneračné domy strata súkromia, či rodinná pohoda? Niekto musí mať posledné slovo

Ilustračná snímka.
Zdroj: Iakov Filimonov/shutterstock.com

Občas sa stáva, že jedna strana sa stane pánom situácie a dáva to jasne najavo.

Mama, otec, syn, dcéra, babka, dedko, prípadne aj prarodičia. Viacgeneračné bývanie bolo pred desiatkami rokov úplne bežnou vecou hlavne na vidieku. Dnes sa k nemu mladí ľudia vracajú ako k jedinej možnosti ako slušne bývať, keď chýbajú financie.

Spoločné bývanie s rodičmi, keď už máme vlastnú rodinu, so sebou nesie určité špecifiká, ktoré musia obe strany zvládnuť. Aby mohla viacgeneračná rodina spolu fungovať, je nutné hneď na začiatku určiť hranice a pravidlá vzájomného spolunažívania.

Atmosféra závisí aj od okolností, ktoré nás priviedli k rozhodnutiu zostať bývať s novou rodinou u rodičov. Je to otázka času, kým sa nenájdu financie na vlastné bývanie alebo ide o konečné riešenie situácie? Berieme to ako nutnosť v prípade, že treba doopatrovať rodičov alebo ako výhodu, že môžeme slušne bývať bez väčších nákladov?

TIP: Ako prežiť jeho príšernú matku? Toto platí na svokry

Okolnosti, za ktorých spoločné bývanie nastane, sa podpíšu aj pod správanie sa jednotlivých členov rodiny. Občas sa stáva, že jedna strana sa stane pánom situácie a dáva to jasne najavo. Zasahuje do vecí, o ktorých rozhodovať nemusí, kladie si podmienky a dáva príkazy.

Môže ísť tak o rodičov, ako aj o „mladých". Bývanie pod jednou strechou s ľuďmi, ktorí sú starší aj o niekoľko generácií a majú iný pohľad na život, si vyžaduje veľkú dávku tolerancie.

Zdroj: TV Markíza

V tejto téme v Teleráne sme sa odvíjali od prípadu Maroša a Márie, ktorí v šou O 10 rokov mladší bojovali o súkromie a pokoj kvôli nezhodám vo viacgenerančom dome.

Life koučka Zora Inka Grohoľová potvrdila, že základom viacgeneračného spolunažívania sú pravidlá. Tvrdí, že nemôže ich nikto určovať a musia sa dopredu dohodnúť. 

"Staršia generácia vôbec nestojí o to, aby mladí odišli. Každý má vyjednávaciu pozíciu, v ktorej si môže dávať nejaké podmienky," tvrdí koučka s tým, že sa robia v takýchto prípadoch aj chyby.

Prečítajte si: Vzťah so svokrou - v jednom súboji nikdy nevyhrá

Dôležité je si uvedomiť, ako by takéto spolunažívanie malo fungovať. Ako príklad uviedla, že treba jasne povedať, kto by mal čo platiť, rozhodovať alebo vychovávať deti, resp. kto má upratovať. "Vyznieva to otrocky, ale takto by to malo byť. A na mediácií to aj tak skončí, pretože obe strany nebudú mať inú možnosť, aby si pravidlá určili," dodala.

Odborníčka dodala, že v takýchto domácnostiach musí mať niekto posledné slovo. Kto by to mal byť a kto je autoritou vo viacgeneračnom bývaní? Odpoveď nájdete vo videu.


BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.