Súrodenecká spolupráca môže aj zaškrípať. Psychológ vysvetlil, prečo

Ilustračná snímka.
Zdroj: Ana del Castillo/shutterstock.com

Za dôležité považuje určenie si mantinelov vzťahov.

Rodina je rodina a toto puto s treba vždy ctiť. Dnes je doba, kedy ľudia nepodnikajú len sami, ale majú spoločné rodinné podniky. Nemusia to byť len rodič a dieťa, ale sú aj súrodenecké. Vo svete sú výsledkom nápadu a spolupráce súrodencov napríklad známe spoločnosti ako Walt Disney či Kardashianky.

Predtým, ako chceme podnikať so súrodencom, mali by sme poznať, kto je v čom dobrý a dohodnúť sa na tom, kto bude čo robiť. Dôležité je, aby ste partnerstvo uzavrieli aj na papieri a nenechali ho len na ústnej dohode. Iba tak si môžete vychutnať úspechy jeden druhého.

Súrodenca zvykneme poznať lepšie, ako kohokoľvek známeho, ale je dobré spolu pracovať? Akým problémom najčastejšie súrodenecké podnikanie čelí, ako im predchádzať a ak to nevyjde, tak ich riešiť? V čom môžu byť výhody súrodeneckého podnikania? Tu vyvstáva aj otázka súrodeneckej rivality. Súrodenci často vyrastajú so vzájomným provokovaním sa, súťažením o pozornosť.

V Teleráne sa snažil nájsť odpovede aj na tieto otázky psychlóg Robert Krause. Tvrdí, že v takejto spolupráci dochádza často ku kríženiu úloh - šéf a podrianený.

"Často sa stáva, že ak dôjde ku kríženiu rolí, tak prežívajú rôzne emócie. Ak nemajú súrodenci od začiatku definované hranice, vznikne problém. V prípade, že to nebude, je konflikt. A ten sa môže ťahať aj niekoľko rokov," povedal.

Krause za dôležité považuje mať vyjasnené mantinely a ciele v pracovnom vzťahu. Rodinnú firmu psychológ odporúča, ale v Teleráne upozornil na niekoľko ale. A čo robiť, ak si súrodenci nerozomejú? Odpoveď nájdete na videu.- Ako predchádzať hádkam, lezeniu si na nervy/pozabíjaniu sa? Ako sa nedostať do neustáleho pracovania/workoholizmu, ak spolu aj súrodenci bývajú alebo sa rodinne stretávajú? Ak sa súrodenci dostanú do štádia, že sa začínajú „nenávidieť“- sú stále spolu, čo vtedy?


BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti