Jasličkový zákon už má prvé obete, niektoré zariadenia to vzdali a zatvorili

Jasle v Starom meste budú mať kapacitu 30 detí.
Zdroj: TV Markíza

Kto sa chce starať o deti mladšie ako tri roky, musí splniť prísne podmienky a do júla získať registráciu od župy.

O byrokracii hovorí aj bratislavské Staré mesto, no podarilo sa im otvoriť nové jasle. Sú bezbariérové a o deti sa postarajú kvalifikované opatrovateľky. Od pondelka (16.4.) budú priestory plné džavotu. Staromestské jasle sú pre 30 detí. V zariadení sú dve triedy.

V jednej mladšie batoľatá od 1 - 2 rokov, v ďalšej staršie deti do troch rokov. Sú to druhé obecné jasle v Starom meste a stáli takmer štvrť milióna eur.

Poplatky pre rodičov sú nízke. Jasle získali registráciu na župe. Sú bezbariérové, splnili aj kritériá na presný počet detí. Po novom musí byť najmenej 75 percent personálu s kvalifikáciou, pozor si treba dať na každý detail. Jedáleň musí byť napríklad prepojená výdajnými okienkami, nestačí už jedno, už musia byť dve na výdaj teplého a odnášanie použitého riadu.

Dodržať všetky nové pravidlá pri takomto zariadení nie je jednoduché a to môže odradiť samosprávy, aby jasle zriaďovali. Čas na získanie registrácie majú do konca júna. Zatiaľ sú ich desiatky.

Najviac zariadení doteraz zaregistrovali v košickom kraji. Najmenej v žilinskom regióne. Počet zariadení pre deti do troch rokov bude známy až po povinnej registrácii na župe.

Mali by však pribudnúť aj nové. Rezort pôdohospodárstva pripravuje výzvu za vyše 14 miliónov eur na podporu jaslí. Vyhlásiť ju chce do konca mája.


BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Staré Mesto

Dôležité udalosti