Na mole v potravinách a chrobač v domácnosti vám stačia dva spotrebiče

Ilustračná snímka.
Zdroj: Vladimir Arndt/shutterstock.com

Nechcených návštevníkov si často domov donesieme sami.

Potravinové mole sú nechcenými podnájomníkmi v našich domovoch. Tieto živočíchy sa zdržiavajú na miestach, kde majú prístup k potravinám, najčastejšie v komorách, regáloch, potravinových skriniach alebo kuchynskej linke. Dokážu spoľahlivo zlikvidovať zásoby potravín tým, že do nich nakladú svoje vajíčka.

Mole sa ľahko dostanú do otvorených potravín a nepohrdnú ničím od múky, strukovín, cestovín, ovsených vločiek, ryže, čokolády, až po mak či iné potraviny.

Otvorený obal či rozsypané zvyšky sú pre ne pozvánkou, aby vstúpili do našich domovov. Veľmi často si ich tiež prinesieme domov ako suvenír spolu s inými potravinami z obchodu. 

Zdroj: Teleráno

Bohužiaľ, zbaviť sa ich už ani zďaleka nie je také jednoduché. Hoci je potravinová moľa naoko krehkým malým motýlikom, v skutočnosti je veľmi odolná, rýchlo sa rozmnožuje a v prípade ohrozenia sa dokáže účinne ukryť a maskovať.

Entomológ Jozef Brestovský v Teleráne prezradil pár nápadov, ako sa ich zbaviť. A nielen ich. Občas sa stáva, že nechcenými návštevníkmi našich domovov sú rôzny mušky alebo tzv. rybky.

Zdroj: Teleráno

Mole sa rozmnožujú veľmi intenzívne a samé si nájdu potraviny, kde nakladú vajíčka. Väčšinou potomstvo naložia do potravín, ktoré nie sú správne skladované. Podľa entomológa je dôležité skontrolovať potraviny, ktoré nakupujeme.

"Potom ich musíme uzatvoriť do veľmi tesných nádob. Aj na krátku dobu. Ony sú schopné do obalov, v ktorých potraviny kupujeme, vojsť.  A občas si ich donesieme ako darček, pretože sa môžu namnožiť v skladoch. To, že máme doma mole, zistíme, až keď nám začnú lietať pred televízorom," vysvetlil Brestovský.

Ako sa zbaviť molí

Larvy molí sa zakuklia aj niekoľko desiatok metrov od skladovaných potravín, v ktorých sme ich doniesli. Odtiaľ sa potom liahnu a rozlietavajú po byte. Keď ich je príliš veľa, vieme ich nájsť a takéto potraviny musíme vyhodiť a účinne zlikvidovať.

Zbaviť sa tohto nechceného návštevníka našej kuchyne je podľa entomológa jednoduché, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí tak zdať. 

"Zvýšená teplota okolo 60 stupňov ich spoľahlivo zničí, vrátane vajíčok, lariev a kuklí. Spoľahlivá metóda je dať takúto potravinu do mikrovlnnej rúry, aby sa to nešírilo do okolia a nenapadlo ďalšie potraviny. Druhá možnosť je zmrazenie v mrazničke," dodal.

Ďalšia chrobač v domácnosti

Okrem molí nás trápi v našich bytoch aj iná chrobač. Napríklad do pohára s ryžou sa môže dostať zrniar ryžový. Tento chrobák obhrýza ryžu a jeho trus padá na spodok nádoby, kde máte túto potravinu uskladnenú.

Zdroj: KASIRA SUDA /shutterstock.com

Zjedli by ste takúto potravinu? Podľa Brestovského, ľudia, ktorí vidia takéto potraviny, získajú voči nim odpor a takéto potraviny by nezjedli. "Doterajšie výskumy potvrdili, že nevyvolávajú žiadne ochorenia, keď zjeme mŕtvy či živý hmyz. Dokonca, niektorí ľudia sa ním živia. U nás nie sme na to naučení," vysvetlil.

Aj tu platí, že musíme takto napadnutú potravinu dať do mikrovnky a potom ju môžeme dať napr. zvieratám ako príkrm a nemusíme to vyhodiť.

Zdroj: Pavelvosolok/shutterstock.com

Ďalším nechceným obyvateľom našej domácnosti je švehla obyčajná, ktorú ľudovo voláme rybička. "Keď sa ma niekto opýta na rybičky, moja odpoveď je - sú v každej slušnej domácnosti. To, že ich máme doma, zistíme vo vani. Vylezú na ňu, šmyknú sa, pretože nemajú prísavky ako muchy, a preto nevedia z nej vyliezť," ozrejmil odborník.

Okrem vane sa zhromažďujú v sifóne, pretože je to najnižšie miesto vo vani. Sú veľmi citlivé na akékoľvek insekticídy, takže stačí v miestnosti streknúť pár kvapiek zo spreja a vyhynú.

"Neštípu, nehryzú, neprenášajú choroby. Švehla sa živí rôznymi organickými látkami, dokonca sú schopné jesť aj papier. Nemajú radi vlhko, sú suchomilné a z odtoku vôbec nevyliezajú. Nemusíte mať vôbec sterilné prostredie, aj tak by sa objavili," zdôraznil entomológ.


BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti